Mart ayında, gıda ve hizmetler fiyatlarındaki artışın etkisiyle Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE), aylık olarak %3.5 artış göstererek, yıllık TÜFE'nin %69.1 seviyesine yükselmesi bekleniyor. Reuters'ın 11 ekonomistin katılımıyla gerçekleştirdiği ankete göre, enflasyonun 2024'ün sonunda Merkez Bankası'nın %36 tahminlerinin oldukça üstünde, %43.75 seviyesinde bekleniyor.

Martta, yıllık enflasyon tahminleri %68.20 ila %70.54 arasında bulunurken, aylık tahminler %3 ila %4.42 aralığında şekilleniyor. Yılsonu tahmin aralığı ise %40.1 ile %48 arasında değişiyor.

Ocak ve şubat aylarında enflasyon beklentileri aşılmıştı. Yıl başında yapılan fiyat ayarlamaları ve asgari ücret zammının etkisiyle ocak ayında TÜFE aylık olarak %6.7 artarken, yıllık olarak %64.86 seviyesinde gerçekleşmişti. Şubat ayında ise, fiyat artışlarının birikimli etkisiyle beklentilerin üzerinde %4.53 artış göstererek, yıllık %67.07 olarak gerçekleşti.

Tokat'ın Sulusaray İlçesinde 5.6 Büyüklüğünde Deprem Meydana Geldi Tokat'ın Sulusaray İlçesinde 5.6 Büyüklüğünde Deprem Meydana Geldi

Geçen yıl gerçekleşen genel seçimlerin ardından haziran ayından beri, cumhurbaşkanı destekli sıkılaştırmanın bir sonucu olarak, TCMB politika faizini %8.5'ten %45'e yükseltmişti. Ancak, enflasyon görünümündeki bozulmayı dikkate alan TCMB, geçen hafta bir haftalık repo faizini 500 baz puan daha artırarak %50 seviyesine çıkardı.

Şubat ayı enflasyon verilerinin tahminleri aşması ve çekirdek göstergelerin yüksek seyrini korumasıyla, enflasyon beklentileri, TCMB'nin %36 düzeyinde olan yıl sonu tahmininden uzaklaşarak yukarı yönlü revize ediliyor. TCMB'nin faiz artışının enflasyon başta olmak üzere beklentilere etkisi de piyasalarda yakından izleniyor.