Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı açıklamalarında, tüketicilere yöenlik üst düzey önlemler alınması için gıda etiketlerinde yeni düzenlemeye gideceklerini belirtti. Basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Bakan Yumaklı, sağlıklı ve güvenilir gıda için Gıda Kodeksinde birçok çalışmayı uygulamaya alacağını ve yeni denetimleri sürdüreceklerini ifade ederek “Gıdanın adı artık tüketicinin rafta ilk bakışta göreceği yere, aynı punto aynı stil ve karakterde yazılacak. Gıda etiketlerinde yanıltıcı görseller kullanılmasına müsaade etmeyeceğiz."

'İZİN VERMEYECEĞİZ'

"İçeriğinde çilek yerine sadece çilek aroması olan bir üründe, çilek görseli kullanılmasına izin vermeyeceğiz. Mesela artık içinde muz aroması olan bir sütte ‘muzlu süt’ yerine ‘muz aromalı süt’ yazacak. Tüketiciler tarafından birbiriyle karıştırılabilecek, birbirine benzeyen gıdalarda, ‘… tadında’, ‘… lezzeti’, ‘... keyfi ” gibi ifadelere müsaade etmeyeceğiz. Bitkisel margarinde ‘tereyağı keyfi ’ veya ‘tereyağı lezzeti’ ifadelerine izin vermeyeceğiz. Bitkisel yağlı, sütlü buz olan ürünler, dondurmaymış gibi ya da dondurmayı çağrıştırıcı, ‘dondurma keyfi ’, ‘dondurma lezzeti’ gibi ifadelerle satılamayacak” şeklinde konuştu.


'ALO 174 GIDA HATTI'MIZI KURDUK'

Vatandaşların tarladan sofraya kadar güvenilir gıdaya önem verdiklerini ifade eden Yumaklı “ALO 174 Gıda Hattı’mızı kurduk. İhbar ve şikâyete en geç 15 gün içinde cevap veriliyor. Halkımızın, şüphelendiği gıda ürünlerini ve yerlerini ALO 174 veya (0 501 174 0 174) olan WhatsApp İhbar Hattımıza bildirmeleri halk sağlığı açısından büyük önem arz ediyor” dedi.

'GÖZ AÇTIRMAYACAĞIZ'

DSP Genel Başkanı ile DEM Parti Milletvekili Meclis Bahçesinde Kavga Etti! DSP Genel Başkanı ile DEM Parti Milletvekili Meclis Bahçesinde Kavga Etti!

"81 İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüzde görevli gıda denetçilerimiz, halkımızın sağlığıyla oynayanların gözünün yaşına bakmıyor. Sahtekârlara göz açtırmayacağız."


GÖNÜLLÜ GIDA DENETÇİSİ İSTEĞİ

Bakan İbrahim Yumaklı, gıda korumasının insan sağlığı için hayati önemini vurgulayarak sıkı incelemlerde vatandaşlardan destek istedi. Yumaklı, herkesi gönüllü gıda denetçisi olmaya davet etti.