Türkiye'den Bulgaristan'a ihraç edilen ve yasaklı maddeler içerdiği gerekçesiyle geri çevrilen limonlarla ilgili ciddi bir gelişme yaşandı. Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü, bu ürünleri ihraç eden şirketler üzerinde detaylı bir soruşturma başlattığını duyurdu.

Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü'nün yapmış olduğu açıklamaya göre, Avrupa Birliği'ne ihraç edilen ve yasaklı maddeler içerdiği belirlenen ürünlerle ilgili haberler üzerine harekete geçildiği ifade edildi. Yapılan açıklamada, "Türk malının imajının ve ülkemizin itibarının korunması amacıyla ihraç ürünlerindeki hata kaynakları titizlikle incelenmekte ve gerekli tedbirler alınmaktadır," denildi.

Türk Eğitim Sen, Ek Ders Ücretlerinin Artırımlı Ödenmesini Talep Etti Türk Eğitim Sen, Ek Ders Ücretlerinin Artırımlı Ödenmesini Talep Etti

Detaylı İnceleme 

Resmi kontroller kapsamında, şikayete konu olan limonları üreten ve ihraç eden firmalara yönelik incelemeler başlatıldı. İhracatçılara bir yıl süreyle %100 analiz sıklığı uygulanacak. Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü, Avrupa Birliği'nde yasaklanan chlorpyrifos-ethyl, propiconazole ve chlorpyrifos-methyl gibi aktif maddelerin kullanımının 2020 ve 2021'de sonlandırıldığını belirtti.

Açıklamada, yasaklı veya tavsiye dışı kullanılan aktif maddeleri içeren bitki koruma ürünlerinin kullanımını engellemek amacıyla kolluk kuvvetleri ile işbirliği yapıldığı ve ilgili tüm tarafların denetlendiği vurgulandı. Ayrıca, biyolojik ve biyoteknik mücadele yöntemlerinin teşvik edildiği ve desteklendiği belirtildi.