Tarım ürünlerinde tarla ile market arasında fiyat farkı neredeyse 10 kata ulaştı. Ürün bol olsa da aracılar üreticiden 'ucuza' aldığı ürünü sahte kıtlık adı altında oldukça yüksek fiyatlardan satışa sunabiliyor.

"Gelin Toplayın, Götürün"
Yaz sezonuna geçilmiş olması, ürün miktarının artmasına rağmen 8-90 liraya biber, 40-50 liraya domates, 25-45 liraya patlıcan, 25-40 liraya salatalık tezgahlarda yerini alıyor. Yaz meyvelerinde ise durum çok daha vahim. Bu yıl bol miktarda olan kayısı 90 liradan, mevsimi olan çilek 120 liradan raflarda bulunuyor. Kiraz ise 80 ila 130 lira arasında değişim gösteriyo. Son zamanlarda fiyatı dudak uçuklatan ürünlerden biri de limon. Üretim sezonunun başında bahçede 2 lira, pazarda 7 liraya kadar iniş kaydeden, üreticinin "Gelin toplayın, götürün. Toplama maliyeti satış fiyatından yüksek" olarak söylediği limon şu anda 90 liraya kadar ulaştı. Marketlerde ve pazarlarda 60 liradan başlayıp 90 liraya kadar ulaşan limonun fiyatını etkileyen en büyük sebebin limon miktarının düşük olduğu yönünde değerlendirildi.

Hakkari'de Aile İçi Tartışma Kanlı Bitti: Baba Öldü, Kardeş Ağır Yaralı Hakkari'de Aile İçi Tartışma Kanlı Bitti: Baba Öldü, Kardeş Ağır Yaralı

"Ürün Azaldıkça Fiyat Yükseldi"

Yetkilliler "Normal şartlarda toplanan limonun bir kısmı piyasaya verilir bir kısmı soğuk hava depolarında bekletilirdi. Ancak maliyetler buna imkan vermedi. Enflasyon sebebiyle kimse malını bekletmek istemedi. Mahsul birden piyasaya girince fiyat düştü, tüketim arttı. Ürün azaldıkça fiyat yükseldi. Yüksek sıcaklıklar limona talebi ekstra artırdı. Kafe, lokanta ve büfelerden de yüksek talep var. Bu da fiyatı artırdı" şeklinde konuştular.

"Turunçgilde Olumsuz Bir Yıldı"

Ulusal Turunçgil Konseyi (UTK) Başkanı Kemal Kaçmaz konu hakkında Türkiye Gazete'sine yaptığı "Başta limon olmak üzere turunçgile bu yıl iyi talep oldu. Rekoltemiz de oldukça yerindeydi. Ancak maliyetler yüksek olduğu için üretici ürünü satarak nakde dönmek istedi. Normal şartlarda dinlenmeye ürün bırakılırken, bu yıl bırakamadık. Tarlada ürün kalmadı, yeni mahsul ağustos ayında çıkar, devam eden aylarda fiyatlarda düşüş olur. En büyük sorunumuz girdi maliyetleri. Bugün Mersin Hali'nde limonun kilosu 30-35 liradan satılıyor. Marketlerde fiyatlar tabii daha yüksek" ifadelerini kullandı. Kaçmaz, limonu bekletmenin stokçuluk sayılamayacağını söyleyerek "Bu yıl yurt dışında da sorun yaşandı. Rusya-Ukrayna savaşı ihracatı etkiledi. Mısır'da sorun oldu. Dolayısıyla turunçgilde olumsuz bir yıldı" diye konuştu.

Kayısı Fiyatları Düşüşe Geçti

Hasadı sürmekte olan kayısıda ürün bol, fiyatlamlar aşağı seviyelerde. Ancak bu ucuzluk tüketim merkezlerine etkilemiyor. Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Başkanı Şemsi Bayraktar, kayısı diyarı Malatya'da tüccarın ürünü ucuza kapatma gayretinde olduğunu vurguladı.

Bayraktar "Kayısı hasadı başladı. Yeni sezon olmasına rağmen ürün geçen yılki fiyatlardan işlem görüyor. Geçen yıl 200 liraya kadar yükselen kuru kayısı fiyatı bu yıl 130-140 liraya geriledi. Son bir yılda mazot yüzde 109, gübre yüzde 37, tarım ilacı yüzde 67 zamlandı. Sulama ücretleri üreticiyi zorladı. Buna rağmen geçen yılın altında fiyat oluştu. Çünkü tüccar çeşitli bahanelerle fiyatı düşürüp üreticiden ucuza almaya çalışıyor. Toplama işçiliği maliyetleri de yüksek: Üreticimizi korumak için TMO kuru kayısı alımı yaparak fiyatların hak ettiği değere gelmesini sağlamalı" dedi.