28 Haziran'da açıklanan LGS sonuçları sonrasında, ortaokul öğrencileri için lise tercihleri büyük önem taşıyor. Ancak bu süreçte okul yöneticilerinin rolü ve tercih danışmanlığı ücretleri merak konusu oldu.

LGS kapsamında öğrencilerin 2024-2025 eğitim öğretim yılında okuyacakları liseleri belirlemek için tercih süreci, 28 Haziran ile 17 Temmuz tarihleri arasında devam ediyor. Bu süreçte öğrenci ve veliler, rehber öğretmenlerden destek alırken, okul yöneticileri ise tercih işlemlerini onaylama görevini üstleniyor.

Ancak tercih danışmanlığı kapsamında sadece rehber öğretmenlere günlüğü 5 saat üzerinden ek tercih ödemesi yapılacak. Okul yöneticilerine ise yöneticilik görevi haricinde herhangi bir ek ders ödemesi bulunmuyor.

Sahte sağlık raporu operasyonu! 98 kişi gözaltıda, 17 araca el konuldu Sahte sağlık raporu operasyonu! 98 kişi gözaltıda, 17 araca el konuldu

Rehber öğretmenler, 1 Temmuz'dan itibaren 17 Temmuz'a kadar toplamda 65 saat ek ders ödemesi alacaklar ve bu süreçte okullarda günde 5 saat çalışacaklar.

Okul yöneticilerinin ise LGS sürecindeki ana misyonu, öğrencilerin tercihlerini onaylamak ve sürecin düzenli bir şekilde ilerlemesini sağlamak olarak belirlenmiştir. Bu çerçevede, okul yöneticilerine tercih danışmanlığı ücreti ödenmeyecek, ancak sürecin yönetimini sağlamak üzere görev yapacaklar.