Kuveyt Emiri Şeyh Meşal el-Ahmed el-Sabah, cuma günü yaptığı televizyon konuşmasında ülkede olağanüstü bir adım attı. Meclis'in feshedildiğini ve bazı anayasa maddelerinin askıya alındığını duyurdu.

Sokak köpekleri dehşet saçtı. 53 yaşındaki kadın ölümden döndü Sokak köpekleri dehşet saçtı. 53 yaşındaki kadın ölümden döndü

Emir, anayasal düzenlemeler çerçevesinde, Meclis'in feshedilmesi ve belirli anayasa maddelerinin geçici olarak askıya alınmasını açıkladı. Bu adımların demokratik sürecin yeniden gözden geçirilmesine ve tüm yönlerinin incelenmesine olanak tanıyacağını belirtti.

Kuveyt Emiri'nin bu kararıyla birlikte, Ulusal Meclis'in yetkileri, Kuveyt Emiri ve hükümeti tarafından geçici olarak üstlenilecek. Bu, ülkede yaşanan zorlu dönemlerin ve çıkarların korunması için alınan bir tedbir olarak değerlendiriliyor.

Emir Şeyh Meşal, konuşmasında, "Kuveyt son zamanlarda bazı zor dönemlerden geçti... Bu durum ülkeyi kurtarmak ve en yüksek çıkarlarını güvence altına almak için zor bir karar vermede gecikmeye veya tereddüde yer bırakmıyor" ifadelerini kullandı.