Ulusal Kırmızı Et Konseyi (UKON) Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Hacıince, bu yıl kurbanlık arzında herhangi bir sıkıntı yaşanmayacağını ve fiyatların kilogram başına 150-300 lira arasında değiştiğini açıkladı.

Hacıince'nin yaptığı açıklamada, kurbanlık arzının geçmiş yıllara kıyasla yeterli olduğu ve bayram öncesinde saha araştırması yapıldığı belirtildi. Hacıince, yetiştiricilerin ve satıcıların yeterli sayıda kurbanlık hayvanı satışa hazır bir şekilde beklettiğini ve vekaleten kurban kesim hizmeti veren vakıf ve derneklerin de kurbanlık tedariklerini tamamladığını ifade etti.

Konut fiyatları düşecek mi? Konut fiyatları düşecek mi?

Kurbanlık fiyatlarının arz talep dengesine göre oluşacağını vurgulayan Hacıince, fiyatların kilogram başına 150-300 lira arasında değiştiğini belirtti. Bu fiyatların, vatandaşların alım gücü ve vekalet kurban fiyatı ile pazardaki kurban fiyatları arasındaki makasa göre şekilleneceğini aktardı.

Hacıince ayrıca, İstanbul dışındaki büyük şehirlere kurbanlık sevklerinin başladığını ve İstanbul'a yapılacak sevklerin bayrama 15 gün kala başlayacağını bildirdi. Bayram tatilinin uzunluğunun da talep oluşumuna etki edeceğini belirten Hacıince, kesim yapanlara sakatat ve deri israfı konusunda dikkatli olmaları uyarısında bulundu.