Geçtiğimiz gün basına yansıyan haberlerde İsveç polisi tarafından aşırı sağcı bir göstericinin Türkiye'nin İsveç'teki büyükelçilik binası önünde Kur'an-ı Kerim yakmayı hedefleyen bir eyleme izin vermesi tepkilere neden olmuş birçok siyasi partiden ve isimden peş peşe tepki yağmıştı. Tüm tepkilere rağmen sözkonusu eylemin gerçekleştirilmesinin ardından Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, mahkemelere başvuracaklarını şu sözlerle açıkladı:

"Dün birim amirleri ve başkan yardımcılarıyla çok önemli bir toplantı oldu. O toplantıda konuştuğumuz konulardan birisi de özellikle başkanlığımızın 120 ülkedeki ataşelikleri ve müşavirlikleri önderliğinde mahkemelere başvurma şeklinde bir eylemimiz olacak inşallah. Bir de çeşitli yerlere mektuplar yazarak özellikle Kuran-ı Kerim'e, camilere yapılan bu tür saldırılara karşı duruş sergileme noktasında tavrımızı göstereceğiz."

"Çeşitli kesimlerin temsilcilerine bir mektupla ulaşacağız, onun çalışmalarına başladık. Çarşamba, İslam İşbirliği Teşkilatı ile çevrim içi bir toplantı planlıyoruz. Burada sadece İsveç'teki menfur Kur'an yakma eylemine yönelik değil, Avrupa ülkelerinde yapılan birtakım İslamofobik saldırılara karşı tepkimizi hep birlikte göstermeye gayret edeceğiz."