FETÖ'nün 17/25 Aralık taktiklerini kullanarak gerçekleştirmeye çalıştığı kumpas soruşturması kapsamında gözaltına alınan Ankara Emniyet Müdürlüğü Organize Suçlarla Mücadele Şubesi Müdürü Kerem Gökay Öner, önemli itiraflarda bulundu. Öner, soruşturma toplantılarının bilgisi dışında yapıldığını, kendisinin devre dışı bırakıldığını ve görevinden ayrılmak için talepte bulunduğunu söyledi.

Galatasaray'la imzayı attığı konuşuluyordu! Acun Ilıcalı'dan Batshuayi açıklaması Galatasaray'la imzayı attığı konuşuluyordu! Acun Ilıcalı'dan Batshuayi açıklaması

Sabah Gazetesi'nden Halit Turan'ın haberine göre, Ayhan Bora Kaplan suç örgütüne yönelik Ankara Emniyet Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen operasyonun kumpas soruşturmasına dönüştürülmeye çalışıldığı ortaya çıktı. Gizli tanık ve polis şefi Şevket Demircan'ın ses kayıtlarının ortaya çıkmasıyla başlayan idari ve adli soruşturma sürüyor.

İtiraflar ve Soruşturmanın Genişlemesi

İçişleri Bakanlığı tarafından görevlendirilen müfettişlerin ses kayıtlarının deşifre edilip rapor haline getirilmesi beklenirken, gözaltına alınan isimlerin sorguları devam ediyor. Organize Suçlarla Mücadele Şubesi'nden sorumlu Emniyet Müdür Yardımcısı Murat Çelik, Şube Müdür Yardımcısı Şevket Demircan, aynı şubede görevli Ufuk Gültekin ve Metehan İlkyaz’ın sorguları sürerken, Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürü Kerem Gökay Öner, savcıya verdiği ifadenin ardından yurtdışına çıkış yasağıyla serbest bırakıldı.

Uzun yıllardır Ankara'da görev yapan ve daha önce Asayiş Şube Müdür Yardımcılığı görevini yürüten Öner'in, savcının sorularını eksiksiz cevapladığı ve soruşturmanın derinleşmesine katkı sağladığı belirtildi. Öner, Ankara Emniyet Müdür Yardımcısı Murat Çelik tarafından devreden çıkarıldığını ve soruşturmayla ilgili birçok toplantıya çağrılmadığını ifade etti. Birçok evrakta imzasının olmadığını belirten Öner, görevden alınma talebinin ise defalarca reddedildiğini söyledi.

Yeni Polisleri Murat Çelik Getirdi

Murat Çelik'in, Organize Suçlarla Mücadele Şubesindeki teknik birim dahil birçok polis memurunu kendi atadığı ve Kerem Gökay Öner'in bu tayinlerden haberdar edilmediği öğrenildi. Ayrıca, örgütün 2 numarası olarak bilinen ve gizli tanık yapılan Serdar Sertçelik'in yurtdışına firarı ile ilgili de önemli bilgiler ortaya çıktı. Sertçelik'in kaçırılmadan önce Murat Çelik, Şevket Demircan ve Metehan İlkyaz ile toplantı yaptığı, daha sonra üç sivil ile irtibata geçilerek kaçışın organize edildiği iddia edildi.

Soruşturma Derinleşiyor

Soruşturmanın seyrini değiştiren bu itiraflar, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından titizlikle inceleniyor. İçişleri Bakanlığı müfettişlerinin raporları ve devam eden sorgulamalar, soruşturmanın genişletilmesine ve olası yeni gözaltılara zemin hazırlıyor. Bu gelişmeler, kamuoyunda büyük yankı uyandırdı ve soruşturmanın seyrinin nasıl sonuçlanacağı merakla bekleniyor.