Gülseren Budayıcıoğlu kimdir? Gülseren Budayıcıoğlu kitapları hangi dizilere uyarlandı?

Yazdığı kitapların dizilere uyarlanmasıyla birlikte tanınırlığını arttıran Gülseren Budayıcıoğlu, dizi izleyicileri tarafından merak edilmeye başlandı. Dün akşam ekranlara gelen Camdaki Kız dizisinden sonra Gülseren Budayıcıoğlu’nun hayatı araştırılıyor.

KÜLTÜR-SANAT 09.04.2021, 10:17 09.04.2021, 10:22
Gülseren Budayıcıoğlu kimdir? Gülseren Budayıcıoğlu kitapları hangi dizilere uyarlandı?

Gülseren Budayıcıoğlu kimdir?

Ankara'da dünyaya gelen Gülseren Budayıcıoğlu ortaokul ve liseyi TED Ankara Kolejinde tamamladı, 1966'da Ankara Tıp Fakültesine başladı. 1968'de de TRT'nin açtığı spikerlik sınavını kazandı. Bir yandan üniversite bir yandan da spikerlik aldı. Başlangıçta TRT radyosunda görev yaptı sonrasında TRT televizyon kanalının açılmasıyla televizyon dünyasına geçiş yaptı. Program kayıtlarına yardım edip radyoda spikerlik yaparken zamanla televizyon programlarına sunucu olarak çıkmaya başladı.

Gülseren Budayıcıoğlu, 1972 yılında tıp fakültesini bitirdikten sonra bir yıl TRT'de çalıştıktan sonra 1973'te istifa etti. Aynı yıl doktorluk kariyeri için Hacettepe Üniversitesi Psikiyatri bölümüne asistan olarak göreve başladı. 1977'de Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalında psikiyatri uzmanı oldu. 1982 yılına kadar öğretim görevlisi olarak Hacettepe Üniversitesinde çalıştı. 1982'de öğretim görevliliğinden ayrılıp serbest hekim olarak meslek hayatında devam etti. 23 yıl Ankara’da serbest hekim olarak çalışan Gülseren Budayıcıoğlu, 2005 yılında yine Ankara’da, en büyük hayalini gerçekleştirerek Türkiye’nin ilk ve tek psikiyatri merkezi olan ve ülkemizdeki her kesimden insanın başvurabileceği “Özel Madolyon Psikiyatri Merkezi”ni kurdu.

Madolyon adındaki bu merkez aynı zamanda onu yazarlık dünyasına taşıyan 2004'te çıkan ‘Madalyonun İçi’ hikâye kitabının da adı oldu. İlerleyen yıllarda İstanbul'a da iki tane psikiyatri kliniği açtı. Hikâye ile edebiyat dünyasına adım atan Gülseren Budayıcıoğlu, zamanla roman yazmaya da başladı. Farklı tanı gruplarından hastalarıyla olan görüşmelerini, tedavi şeklini ve hastalarının geçirdikleri değişimleri kurmaca dünyanın imkânlarıyla okurla buluşturdu. Hastalarının isimlerini, yaşadıkları şehirleri ve meslekleri değiştirerek geçirdikleri değişimleri kitaplarında işledi. İki çocuk annesi olan Gülseren Budayıcıoğlu, eşi Aydın Budayıcıoğlu’nu 2007 yılında kaybetti.

Gülseren Budayıcıoğlu kitapları

- Madalyonun İçi 
- Hayata Dön
- Kral Kaybederse
- Camdaki Kız
- Günahın Üç Rengi

Gülseren Budayıcıoğlu kitapları hangi dizilere uyarlandı?

2011 yılında ilk baskısı çıkan “Hayata Dön” dizisi 2017 yılında İstanbullu Gelin ismiyle televizyona uyarlandı. ‘Camdaki Kız' kitabı ise 2019 yılında “Doğduğun Ev Kaderindir” dizisine ilham oldu. Son olarak ‘Kırmızı Oda’ dizisi Gülseren Budayıcıoğlu’nun gerçek yaşam öykülerine dayanan hikayelerinden senaryolaştırıldı. Dr. Gülseren Budayıcıoğlu'nun “Madalyonun içi” romanından esinlenerek hazırlanan “Masumlar Apartmanı” ise TRT 1 ekranlarında yayınlanıyor. 8 Nisan’da Kanald de başlayan Camdaki Kız dizisi aynı isimli romanından esinlenerek ekranlarda yer aldı.

Yorumlar (0)
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Vakalar sıfırlanmasa da, okulların Eylül'de açılmasını istiyor musunuz?
Namaz Vakti 21 Eylül 2021
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49