Kripto paraların vergilendirilmesi konusu dünya genelinde gündemde. Büyük devletler, özellikle ABD öncülüğünde, dolar ve Euro gibi rezerv paralar için bir tehdit oluşturan kripto varlıklardan vergi almaya başladı. Ancak vergilendirme için öncelikle kripto varlıkların tanımlanması gerekiyor. ABD gibi ülkelerde, yasadışı yollarla elde edilen gelirlerin bile vergilendirilmesi gerektiğinden, kripto para gelirleri kısmen vergilendiriliyor. Ancak Türkiye gibi ülkelerde, kişisel beyanname ile vergilendirme yapılmadığı için, kripto para gelirlerinin vergilendirilmesi neredeyse hiç gerçekleşmiyor.

Türkiye'de kripto paralar, Merkez Bankası'nın yayımladığı yönetmelikte, itibari para, kaydi para, elektronik para, ödeme aracı, menkul kıymet veya diğer sermaye piyasası aracı olarak nitelendirilmeyen gayri maddi varlık olarak tanımlanmıştır.

Konuyla ilgili olarak, Sermaye Piyasası Kurulu ve Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı önemli çalışmalar yürütmektedir. Bir habere göre, kripto paralar için Gider Vergileri Kanunu'na bir işlem vergisi eklenecek ve Gelir Vergisi Kanunu'nun 75. maddesi uyarınca kripto paralar stopaj yoluyla vergilendirilecektir.

Fatih'te Üst Geçitte Akılalmaz Cinayet! Sebebi Kötü Koku Fatih'te Üst Geçitte Akılalmaz Cinayet! Sebebi Kötü Koku

Konunun ayrıntıları, Maliye koridorlarından elde edilmiştir. Sermaye Piyasası Kurulu'nun sermaye piyasaları açısından yasal sınırları belirlemesi beklenirken, Gelir İdaresi Başkanlığı, kripto paralar için düşük oranlı bir işlem vergisi getirmeyi planlamaktadır. Bu vergi, kripto piyasasını etkilemeyecek kadar düşük olacaktır. Ayrıca, kripto varlıkların kazancının yurtdışına kaçmasını önlemek için tevkifat yoluyla vergi kesintisi düşünülmektedir. Bu sayede, kazancını yurtdışına kaçıranlara beyanname verme zorunluluğu getirilecektir, ancak vergi kesintisi oranı sıfır olacaktır.