Kripto unsurlar tanımlanıp işlem vergisi uygulanacak. Denetimler ve şeffaflık ön planda olacak. Kripto para dünyasının yasal bir çerçevede işlenmesi için çalışmalar tamamlandı.

Bu çalışma ile kripto paraların belli sınırı almsı durumunda kazançlara işlem vergisi uygulanacağı görüşülüyor. Kripto para ile kara para aklanmanın engellenmesi amaçlanıyor.

Kripto sektörüne yönelik çalışma Ekonomi Koordinasyon Kurulu ardından gerçekleştirilen toplantılarda da konuşuldu

Bu çalışma kapsamında kripto para işlemi sağlayan borsaların denetlenebilir ve şeffaf halde olması amaçlanıyor.

Bu anlamda borsalara sermaye şartı beklenirken kuruluş aşamasında teminat da takep edilecek. Kripto paraların ihraç ve dağıtımı, alım satım gerçekleştirenlerin uyacakları kurallarda açıklanacak.

Mustafa Varank'tan Deniz Zeyrek'e rest: '2 gün geçti, haysiyetin varsa yayınla' Mustafa Varank'tan Deniz Zeyrek'e rest: '2 gün geçti, haysiyetin varsa yayınla'

Sektördeki kuruluşlara alt yapı hazırlıkları için de belirli bir zaman sağlanacak.

Çalışmada kripto varlıklara hangi koşullarda hukuki nitelik taşıyacağı da belli oldu. Kripto varlıkların belirli bir şifreleme ve algoritma aracaılığıyla tanımlanması yasa teklifinde sunulacak. Ayrıca kripto varlıkların şifrelerinin hangi kuruluşlara ve kişilere ait olduğu net şekilde yasada yer verilecek.