Enflasyona düşürmek için atılan adımlar, Merkez Bankası’nın faiz oranlarını güncellemesi ve sıkı para politikasına yönelik yeni düzenlemeler özellikle son zamanlarda kredi faiz oranlarını artırmıştı. Bankalarda ihtiyaç kredileri geri çekilmeye başladı. Faiz oranları yüzde 4.50’nin aşağısında kaldı. 

'BAYRAM KAMPANYALARINA BAĞLIYORUZ'

Konu hakkında detaylara yer veren Yeminli Mali Müşavir Ahmet Kurtuluş şu cümleleri kurdu: “Bunu mevsimsel faktörlere ve bayram ile ilgili yapılan kampanyalara bağlıyoruz. Yılın ikinci çeyreğinin sonuna yaklaştığımız dönemde 9 günlük bayram arası ilan edildi. 9 günlük bayram tatili nedeniyle bankalar ikinci çeyrekteki hedeflerini yakalamak için kredilerde kampanyalar yapmaya başladılar.


9 günlük bir tatilde de ihtiyaç sahiplerini harcamaya yönlendirmek istiyorlar. Bu nedenle bankalar ilk 6 aylık hedeflerini yakalamak için ihtiyaç kredilerinde faiz oranlarını düşürmeye başladı. Oranlar şu anda 4.50 seviyelerinin altına çekilmişi durumda.

‘FAYDALANMALARINI TAVSİYE EDİYORUZ’
Bunun yanında Merkez Bankası iki dönemdir politika faizini sabit tutmuş durumda. Bu da etkenlerden birisidir. Şu anda faiz düşüşlerini bayrama ve ilk 6 aydaki bankaların hedeflerini yakalamaya yönelik adımlar olarak değerlendirebiliriz. Şu anda bu fırsatı kaçırmadan ihtiyaç sahiplerinin indirimden faydalanmasını tavsiye ediyoruz.

'KREDİ FAİZ ORANLARO 3.50 İLE 4.10 ARASI DEĞİŞİKLİK GÖSTERİYOR'

İhtiyaç kredisi faiz oranları 3.50 ile 4.10 arasında değişiklik göstermektedir. 100 bin TL kredi çektiğinizde 168 bin ile 175 bin TL arasında bir geri ödeme söz konusu. 24 ay vadeli kredide bu oranlarda geri ödeme yaparak kredi kullanabiliyorsunuz.


'DAHA FAZLA DÜŞECEĞİ BEKLENTİMİZ YOK'

İhtiyaç kredisi faiz oranları kısa vadede düşmeyecektir. Bu dönemsel ve bankaların hedeflerini yakalamak için yapmış oldukları özel bir kampanyadır.

Yakın dönemde daha fazla düşeceğine ilişkin bir beklentimiz yok. Ekim ayından itibaren Merkez Bankası’nın faiz düşüşü kararlarını konuşmaya başlayacağız. Böylelikle bankalarda ihtiyaç kredisi faizleri düşecektir.

Deprem Tehlike Haritası Güncelleniyor: Yeni Bir Fay Tespit Edildi Deprem Tehlike Haritası Güncelleniyor: Yeni Bir Fay Tespit Edildi

'VADE SÜRELERİNDE DEĞİŞİM BEKLİYORUZ'

Evet, vade sürelerinde de bir değişim bekliyoruz. Para politikasının öngörülebilir olmasıyla birlikte ihtiyaç kredilerinde vade sürelerinde bir değişim söz konusu olacaktır. Şu anda bankalar 36 ay vadede kredi vermeye başladılar. Sene sonuna kadar 48 ay vadeli kredileri konuşmaya başlayacağız. Hatta 2025-2026 itibarıyla 60 ay vadeye kadar ulaşan vadelerden söz ediyor olacağız.” ifadelerini kullandı.