‘MÜŞTERİYE DANIŞMADAN LİMİT DEĞİŞTİRİYORLAR’

Bankalar müşteriye danışmadan kredi kartı limitlerini kendi kararları doğrultusunda değiştirebiliyorlar. Böyle bir durumda müşteri nasıl bir yol izlemeli?

Konuyla ilgili ayrıntıları Yeminli Mali Müşavir ve Ekonomist Muhammet Bayram, açıkladı. Bayram konuşmasında şu cümleleri kurdu:

“Kredi kartı limitleri ve kredi kartı taksit sınırlamasına ilişkin kamuoyunda bir beklenti mevcut, düzenlemenin ne yönde yapılacağı netleşmemiş olmakla birlikte devletimiz piyasaya çok fazla müdahale etmeden, enflasyonist ortamın etkilerini bertaraf etmek için bazı düzenlemeler yapacak.

Asgari ücret 29 bin 640 lira oldu! Yavru vatanda rekor zam... Asgari ücret 29 bin 640 lira oldu! Yavru vatanda rekor zam...

‘YÜKSEK LİMİT TAHSİL EDİLİYOR’

Kredi limitlerine ilişkin de bir düzenleme yapılıp yapılmayacağını önümüzdeki günlerde göreceğiz. Bazı vatandaşlarımız bir kredi kartından çekip diğer kredi kartına yatırmak suretiyle, harcamalarının çoğunu kredi kartları üzerinden yapmak sureti ile yaşamlarını devam ettiriyorlar. Bazı bankalar tarafından yüksek limit tahsil ediliyor. Burada risk sadece bankanın değil kişiler için de geçerli. Geliri düşükse ve gelirinin çok üzerinde kredi kartı limiti düzenlendiyse ve borcu varsa bu sarmala dönüşüyor. Vatandaşlar kredi kartı borçlarından dolayı sıkıntıya giriyor.

KREDİ KARTLARINDA DÜZENLEMEYE GİDİLECEK Mİ?

Kredi kartı limitlerine bir düzenleme yapılacak mı? Böyle bir düzenleme gereklidir. Bütün bankalardaki limitleri gözden geçirerek kişinin sahip olduğu mal varlığı gözden geçirilerek, kişinin halihazırdaki borçları gözden geçirilerek kredi kartı limitlerinin azaltılmasından ziyade bundan sonra artırılmaması yönünde çalışma yapılabilir.

TAKSİTLERDE DEĞİŞİKLİK SÖZ KONUSU MU?

Yüksek gelir grubundaki kişilerin kredi kartı harcaması yapmasını engelleyecek şekilde düzenleme yapılabilir. Lüks tüketim mallarına ilişkin taksit sınırlaması getirilebilir. İmkanı olan tek seferde almalı, taksit olmamalı.

‘GENEL BİR DÜZENLEME YAPILACAK’

Ben kredi kartı limitlerine genel bir düzenleme yapılacağını, borçlu olanın fazla borca girmemesi, geliri yüksek olanın da harcamalarının kontrol altına alınması için kredi kartı limitlerinde düzenleme yapılmasını, bunun geneli kapsamasını, tüm kazançlar ve borçlar dikkate alınarak yeni limit düzenlemesini bekliyorum.

SÖZ KONUSU DEĞİŞİKLİK SEÇİMİN ARDINDAN MI OLACAK?

Kredi kartı düzenlemesinin seçimle ilgili bir süreç olduğunu düşünmüyorum. Merkez Bankası Başkanı kredi kartına ilişkin ‘bir düzenleme yapıyoruz bunu Hazine ve Maliye Bakanlığı’na sunacağız’ dedi. Bunu yürürlüğe koyacak olan devletimizdir. Çalışma bittikten sonra düzenleme netleşecektir.

BAKAN ŞİMŞEK’İN ‘SÜRPRİZ YAPMADAN, PİYASAYI BOZMADAN’ İFADESİNDE ANLATMAK İSTEDİĞİ NEDİR?

Özel sektörde kredi kartı kullanımı yaygınlaştı. Çek bir ödeme aracı olmaktan çıktı, bunun yerine kredi kartları kullanılıyor. Piyasanın işleyişini bozmadan bir düzenleme bekliyoruz.

KAZANCA GÖRE BİR SINIRLAMA MI OLACAK?

Burada bankalar kişilerin gelirine bakmaksızın, halihazırda borcuna bakmaksızın kredi kartı limitlerini güncelleyebiliyor. Limitlerin bundan sonra yükseltilmeyeceğini tahmin ediyorum.

Kredi kartı limitleri ortak bir havuzda Türkiye Bankalar Birliği (TBB) tarafından takip edilebilir. Tüm bankalarda kişinin mevcut limitleri, riskleri, borçları, gelir durumu takip edilerek yapay zeka tarafından analiz edilir ve kişilere ortalama limit tahsis edilebilir. Limitten daha fazla bir harcama mevcutsa gelirine orantılı bir şekilde kredi kartı limitleri tahsis edilir diye düşünüyorum.

KREDİ KARTI FAİZ ORANLARI NE DURUMDA?

Kredi kartı gecikme faizi ve akdi faizi yüzde 4.50 seviyelerinde. Kredi kartı faizlerinin son 4 dönemdir artmadığını gördük. Devletimiz vatandaşı düşündüğü için ve yoğun şekilde kredi kartı kullanıldığı için gecikmeye düşen vatandaşların faiz maliyetine girmemesi adına faizler yükseltilmiyor.

KREDİ KARTI FAİZLERİ YÜKSELMEYE DEVAM MI EDECEK?

Yeni bir faiz artışı daha olsa da kredi kartı faizlerinin yükseleceğini düşünmüyorum. Enflasyonla mücadele yeterince sağlanamazsa, piyasa soğutulamazsa daha az kredi kartı kullanımı teşvik edilmek için faizler artırılabilir.

HABERSİZ KART LİMİTLERİ DEĞİŞTİRİLİRSE NASIL BİR YOL İZLENMELİ?

Bankalar bazen müşterilerine sormadan kart limitlerini güncelleyebiliyor. Kişiler kart limitlerinin yüksek olmasını istemiyorsa banka üzerinden kart limitlerinin güncellenmemesini isteyebilir veya kredi kartını kapatabilir. Kişilerin burada bazı hakları mevcuttur.”