Kredi kartı kullanıcılarına dair önemli bir gelişme gündemde! Ekonomi yönetimi, kredi kartı kullanımını dengelemek için yeni bir düzenleme üzerinde çalışıyor. Henüz netleşmemiş olsa da, kredi kartı alışverişlerine dair taksit ve limit gibi konular masada tartışılıyor.

Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan, Enflasyon Raporu toplantısında yaptığı konuşmada, kredi kartlarıyla ilgili düzenlemenin kaçınılmaz olduğunu belirtti. Karahan, "Kredi kartlarında düzenleme yapılması gerektiğini düşünüyoruz." dedi.

Düzenlemenin detayları hakkında henüz resmi bir açıklama yapılmamış olsa da, finans piyasalarında çeşitli senaryolar konuşuluyor.

Jandarma, Sağlık Bilimleri Üniversitesine 31 öğrenci alacak! İşte detaylar.. Jandarma, Sağlık Bilimleri Üniversitesine 31 öğrenci alacak! İşte detaylar..

Masadaki öneriler arasında şunlar bulunuyor;

Karta taksit uygulamasının kaldırılması


Asgari ödeme tutarlarının artırılması


Kredi kartı limitlerinin düşürülmesi


Kredi kartı faiz oranlarının yükseltilmesi


Ödeme alışkanlıkları zayıf olanlara ek önlemler getirilmesi


Yüksek limitli harcamalara kısıtlama getirilmesi


Lüks tüketime dayalı kredi kartı harcamalarına limit konulması


Uzmanlar, gelecek düzenlemelerin özellikle lüks tüketimi kısıtlamaya yönelik olması gerektiğini vurguluyor. Garanti BBVA Genel Müdürü Recep Baştuğ, "Kredi kartıyla alakalı bir önlem gelme ihtimali var. Ama bunun şeklinin ne olacağını bilmiyoruz. O yüzden taksit sınırı mı ya da başka bir şey mi olur onu bilmiyoruz. Biz de merakla bekliyoruz." şeklinde konuştu.

İş Bankası Genel Müdürü Hakan Aran ise kredi kartlarında limitin lüks tüketime yönlendirilmesi gerektiğini savunarak, "20 bin liraya kadar olan kredi kartlarında limit ve harcamaları bu önlemlerin dışında tutmak gerekiyor." ifadelerini kullandı.