TCMB’nin Finansal İstikrar Raporu’nda, hanehalkı borcunun milli gelire bağlı düşük seviye korunurken bireysel kredi kartı borcunun yükseldiğine dikkat çekti. Kredi kartlarının enflasyonist süreçte taksit imkanlarıyla kolay ulaşılabilir bir finansman ssağladığını belirtti.

Depozito İade Sistemi Başlıyor! İadesi Yapılacak Her Şişe İçin Ödenecek Rakam Belli Oldu Depozito İade Sistemi Başlıyor! İadesi Yapılacak Her Şişe İçin Ödenecek Rakam Belli Oldu

Finansal Sorumluluk ve Kredi Kart Limiti

Hanehalkının finansal anlamda sorumluluklarındaki yükselişle kredi kartı borçlarının etkili olduğu vurgulanan raporda, “Tüketici temel mal ve hizmet enflasyonu, dijitalleşme kaynaklı kullanım kolaylıkları, ödemelerde banknot kullanımının azalarak kart kullanımının yaygınlaşması, bankaların yüksek limit artırımları, kredi kartı taksit imkanları gibi faktörler kredi kartı bakiye büyümesinde etkili olmuştur” ifadelerine yer verildi.

Faize Bırakma Davranışı

Mevcut durumda aktif kredi kartı kullanıcı sayısının 28 milyona yaklaştığı belirtilen raporda, bireylerin kredi kartı bakiye ve limitlerini önemli ölçüde çoğaldığı savunularak, “Artan kredi kartı faiz oranları ile birlikte özellikle gelir/borçlanma uyumsuzluğu olan bireylerde faize bırakma davranışının borç servis yükünü artırabileceği değerlendirilmektedir” denildi..

Kart Limiti ve Kart Bakiyesi

Söz konusu raporda, 2024 başı itibarıyla bireylere yönelik sunulan toplam kredi kartı limitinin 4.2 trilyon TL’ye, toplam kart bakiyesinin de 1.3 trilyon TL olduğunun altı çizildi.