Başkentte Sele Kapılan İki Kardeş Çevredekiler Tarafından Kurtarıldı Başkentte Sele Kapılan İki Kardeş Çevredekiler Tarafından Kurtarıldı

ÖSYM, 2024 KPSS sınav ücretlerinde önemli bir artışı duyurdu.

Kurum, geçtiğimiz yıllarda her bir Genel Kültür ve Genel Yetenek oturumu için 150 TL, Alan Bilgisi her bir oturumu için 100 TL, ve Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi (ÖABT) için de 150 TL sınav ücreti almıştı. Ancak, 2024 yılında bu ücretlerde ciddi bir yükseliş yaşandı. Genel Yetenek ve Genel Kültür oturumları için ücret 350 TL'ye, Alan Bilgisi oturumu için 235 TL'ye, ve ÖABT için de 350 TL'ye çıkarıldı.

Bu zam ile birlikte, sınavlara girecek adaylar önemli ek maliyetlerle karşı karşıya kaldı. Örneğin, öğretmenlik sınavına girmek isteyenler artık 1400 TL, kariyer memurluk sınavlarına katılmak isteyenler (Alan Bilgisi'nden 3 oturuma girmesi durumunda) 1410 TL, ve memur olmak isteyenler ise 700 TL ödemek zorunda kalacaklar.

Bu artışlar, sınavlara katılmak isteyen adaylar arasında maddi sıkıntılar ve endişeler yaratabilirken, sınav sistemine yönelik eleştirileri de beraberinde getirebilir. Bu yükselişin adayların sınavlara katılım oranları üzerinde nasıl bir etki yapacağı ise merak konusu olarak değerlendiriliyor.