Konut alanında meydana gelen kü.ülmenin ardından satış oranları yönünü aşağıa çevirdi. Mevcutta olan konutu satışa sunmak isteyen ev sahibi fahiş  fiyatlar yüzünden satış gerçekleşmeyince ‘takasa uygun’ şeklinde ilana koydu. Özellikle ilan detaylarında ‘araç, ev ve arsaya takas olur’ şeklinde ibareler de yer alıyor.

Artan kredi faizleri ve gerektiği kadar peşinat bulunmamasından kaynaklı konut sahibi olmakta güçlük çeken vatandaşın arsa, araç veya evlerini bir nevi peşinat gibi sunmak suretiyle takas usulü tercih edilmeye başladı.

Avrupa ülkeleri sokak hayvanlarıyla ilgili nasıl bir yol izliyor? Avrupa ülkeleri sokak hayvanlarıyla ilgili nasıl bir yol izliyor?

‘BU TÜR İLANLARIN ARTTIĞINI SÖYLEYEBİLİRİZ’

Konuyla ilgili detayları aktaran Gayrimenkul Uzmanı Mustafa Hakan Özelmacıklı şu cümlelere yer verdi: “Son dönemde emlak işletmelerimize de çok yoğun takas tekliflerinin geldiğini söyleyebiliriz. İlanlara baktığımızda bu tür ilanların arttığını söylemek mümkün. ‘Takasa uygun, takas mümkün olabilir’ şeklinde ilanlar var. Hatta ilan girilirken takas seçeneğini seçerek de yerlerini takas ile değerlendirmek isteyen mal sahiplerinde önemli artışlar var.


'ÇOK YÖNLÜ TAKAS TEKLİFİ ALINIYOR’

Özellikle bu takaslarda tarladan arsaya, daireden araca kadar çok yönlü takas teklifleri alınıyor. Almak istedikleri bir konuta araç ile beraber teklifler veriyorlar.

NEDEN TAKAS USULÜNE BU KADAR İLGİ DUYULUYOR?

Faizlerdeki artışın bunda çok büyük bir etkisi var. Ev almak isteyen bir kişi aradaki farkı kredi ile kapatamıyor. Takas ile aradaki farkı kapatmak için bir alternatif izliyor diyebiliriz. Takasla başka bir gayrimenkulünü veren kişi yine aradaki farkı kapatamasa bile bir miktar kredi çekmeye çalışıyor. Son dönemde ipotekli satışlarda bunun etkili olduğunu görüyoruz. Faiz oranları yüksek olsa da takaslı gayrimenkul almak isteyen kişiler kapanmaya farklar nedeniyle az miktarda da olsa kredi çekmeye gayret ediyor.

ÜLKEMİZDE ORTALAMA FİYATLAR NE KADAR OLDU?

Mevduat faizlerinde önemli artışlar var. Krediler yüksek, gayrimenkulle ilgili rakamlar gerçekten hala vatandaşların ulaşabileceği seviyenin üzerinde. Türkiye’de şu anda metrekarede ortalama konut fiyatları 30 bin TL’ye yaklaştı. Bu, 100 metrekare bir daire 3 milyon TL seviyesinde demek.


'KONUT OLAN TALEP ARTIYOR’

Vatandaşlar bir şekilde ev sahibi olma ihtiyacını hissediyor. Yakın dönemde evlenme hareketliliği de başlayacak. Konuta olan talep artıyor. Şu anda inşaat maliyetlerinde yaşanan artışlar neredeyse konut fiyatlarının da ötesine geçmiş durumda. Bir müteahhit sıfır konut yapsa bile bunu piyasadaki satılık fiyat ortalamasına mal etmesi mümkün gözükmüyor. Bu da ister istemez konu fiyatının şu an için cazip olduğunu ve vatandaşın da bir şekilde gayrimenkulü takasla da olsa almaya çalıştığını bizlere gösteriyor.

Pandemiden sonra arsa ve araziye çok fazla yatırım olmuştu. Vatandaşlar arsalarını da takas çerçevesinde mal sahiplerine tekliflerde kullanmak istiyorlar.

BU YÖNTEMLE SATIŞ YAPMAK DOĞRU MU?

Takas usulü gayrimenkul ticareti yapmak mümkün. Bu noktada pazarlama sürecinin uzadığını söyleyebiliriz. Takas teklifine karşı mülk sahipleri ‘O arsa kaç para eder, gidip yerinde bakalım?’ diye düşünebiliyor. Bu nedenle gayrimenkulde pazarlama sürelerinin 2 ayı geçtiğini görüyoruz. Bu da satış sürecini uzatıyor.

KONUT KREDİSİNDE FAİZ ORANLARI NE DURUMDA?

Kredilerde tabi faiz oranları yüzde 3’ün üzerinde seyrediyor. 120 ay vadeli yüzde 3.25 aylık faiz oranı için çekilmiş bir kredi için aylık 66 bin 430 TL kredi ödemesi yapılıyor. Vatandaşların son 3 aydır konut kredisine ilgi göstermeye çalıştıklarını söyleyebiliriz. İpotekli satışlarda bir artış var.” şeklinde ifade etti.