Konut piyasasındaki sessizlik, ilan sayısını da değiştirdi. Söz konusu konuya yönelik ilanlar yükselirken, ilan gösterilen konutların süreleri de gün geçtikçe artıyor. Öyleyse mülk sahipleri pazarlık sisteminde, ne kadar indirim yapıyor? 3 büyük kentte fiyatlarda son durum nedir?

YÜZDE 10 CİVARINDA ARTIŞ

Konuyla ilgili ayrıntıları paylaşan Gayrimenkul Uzmanı Mustafa Hakan Özelmacıklı şu cümlelere yer verdi: “Özellikle gayrimenkul piyasalarında son dönemde satılık olarak arz edilen gayrimenkul sayısında bir artış bulunuyor. Son 3 ayda ilan sayılarında yüzde 10 civarında bir artış olduğunu ifade edebiliriz.


TAŞINMAZLAR NEDEN ELDEN ÇIKARILMAK İSTENİYOR?

Bu kapsamda özellikle mal sahiplerinin taşınmazları elden çıkarmalarının birden fazla nedeni var. Bunları değerlendirdiğimizde;

-Mevduat faizlerindeki yüksek oranlar nedeniyle gayrimenkulünü satarak parasını aslında faizde değerlendirmeyi düşünenler var diyebiliriz.

- Özellikle deprem gibi riskler nedeniyle eski ve deprem konusunda riskli olma ihtimali olan konutlarını satıp, daha yeni bir taşınmaz almak isteyenler söz konusu.
- Yaklaşık son 2 yıldır konutlardaki kira gelirlerine getirilen artış sınırlaması ve bu nedenle kira gelirlerinin piyasa şartlarına göre oldukça düşük kalan taşınmaz sahiplerinin konutunu elden çıkarmak istemesi.


- Kiracılar ile mal sahipleri arasındaki dava sürelerinin de oldukça uzun sürmesi nedeniyle mal sahiplerinin yaşadığı sıkıntılar ilan sayılarındaki artışın başlıca sebepleri olarak gösterilebilir.

-Bunların yanı sıra özellikle kredi faiz oranlarındaki artışlar da konuta olan talebi çok büyük ölçüde kısıtlıyor. Bunların her biri nedeniyle arz artarken talep düşüyor ve bu durum tekliflere de yansıyor.

‘72 GÜNE KADAR YÜKSELDİ’

Bakan Tekin: Yapılan iyi şeyler gündeme gelmiyor Bakan Tekin: Yapılan iyi şeyler gündeme gelmiyor

İlanların yayında kalma süresi son incelemelere göre ülke genelinde 72 güne kadar yükseldi. Bu açıdan da alıcıların takas teklifleri başta olmak üzere taşınmazlar için düşük fiyattan tekliflerinin gün geçtikçe arttığını görüyoruz.

Bu kapsamda ilanlara verilen tekliflerde %10 ile %15 arasında daha düşük teklifler alındığını ifade edebiliriz. Konut alırken pazarlık yapanlar için yüzde 10-15 aralığında bir avantaj var diyebiliriz.

'ENFLASYON SEVİYESİNİ KORUYACAK'

Konut fiyatlarında reel bazda bir gerileme var. Lakin artan bir inşaat maliyeti söz konusu. Hatta inşaat maliyetleri ortalaması şu anda konut fiyat endeksinin de üstüne çıktı. Faizden elde edilen gelirler her ne kadar şu an için cazip gözükse de 3. çeyrek sonrasında konut fiyatlarının enflasyon seviyesini koruyacağını düşünüyorum.

KONUT FİYATLARININ SEYRİ NE OLACAK?

Konut fiyatları reel bazda 3. çeyrek dönemine düşmeye devam edebilir. Bu dönem içinde kira fiyatlarında artışlar daha yüksek oranda yaşanabilir. Ayrıca bu kapsamda ticari gayrimenkulde de geriden gelen artışları görmeye devam edebiliriz.

3 BÜYÜK KENTTE FİYATLARDA SON DURUM NEDİR?

Ortalama satılık konut metrekare fiyatları İstanbul'da 39.000 TL, Ankara'da 21.000 TL ve İzmir'de 32.000 TL seviyelerinde diyebiliriz. Tabi bu durum 0 daireler için biraz daha yüksek seyrediyor.

İŞTE SEMTLERE GÖRE FİYATLAR..

İstanbul’da ortalama satılık metrekare fiyatlara baktığımızda en düşük fiyatlı semtler şu şekilde:

Haberin Devamı

Esenyurt'ta yaklaşık 21.000-TL,

Güngören ve Sultangazi’de yaklaşık 27.000-TL,

Arnavutköy ve Sultanbeyli 28.000-TL,

Sancaktepe'de 29.500-TL,

Beylikdüzü’nde 30.000-TL ” değerlendirmelerinde bulunudu.