Türkiye'deki yükselen enflasyon ve döviz kurları, inşaat sektörünü oldukça zorlayan faktörler arasında. Bu ekonomik koşullar, inşaat maliyetlerini doğrudan etkileyerek konut fiyatlarının yükselmesine neden oluyor. İstanbul'da ortalama bir evin fiyatı geçtiğimiz ay itibariyle 3 milyon lira seviyesine ulaştı. Ayrıca, Ocak ayında yapılan bir araştırma, Türkiye genelindeki reel konut fiyatlarındaki yıllık artış oranının %0,2'ye gerilediğini gösterse de, inşaat maliyetlerindeki yükseliş devam ediyor.

Konut fiyatları düşecek mi? Konut fiyatları düşecek mi?

Ünlü Hollywood yıldızı Charlize Theron'un Hollywood Hills'teki İspanyol tarzı malikanesini 3,8 milyon dolara satması ve bu paranın İstanbul Şişli'de bir apartman dairesi için bile yetersiz kalması, Türkiye'deki konut fiyatlarının uluslararası alanda nasıl bir seviyeye ulaştığını dramatik bir şekilde ortaya koyuyor. Bu durum, sosyal medyada ve kamuoyunda geniş yankı buldu.

Konutev 1475857 Ur Zf Cover

Yabancı Göçün Etkisi

2011'de başlayan Suriye İç Savaşı ve 2022'deki Ukrayna Savaşı'nın yol açtığı yabancı göç dalgası, Türkiye'de konut fiyatlarını önemli ölçüde etkiledi. Son dokuz yılda ev fiyatları 12 kat artarken, Türkiye'nin büyük kentlerindeki konut fiyatları, dünya genelinde ultra lüks ve pahalı olarak bilinen şehirlerle rekabet eder hale geldi.

Konut Para

Gelecek Projeksiyonu

İnşaat maliyetlerindeki sürekli artış ve yabancı talebin etkisi altında Türkiye'deki konut piyasasının geleceği, hem yatırımcılar hem de ev sahibi olmak isteyenler için önemli bir konu. Ekonomik koşullar ve döviz kurlarındaki dalgalanmalar, piyasadaki fiyat hareketlerini önemli ölçüde etkilemeye devam edecek gibi görünüyor.