Enflasyon oranları 3 Temmuz'da açıklanacak. SGK ve Bağ-Kur emeklileri, yılın ilk 6 ayındaki enflasyon oranı kadar zam alacaklar. Memur ve memur emeklileri, yılbaşında aldıkları yüzde 15'lik zammın üzerindeki enflasyon farkının yanı sıra, ikinci altı ay için de yüzde 10 maaş zammı alacak. Ancak asgari ücret aynı kalacak.

Meteoroloji’den 8 kente sarı kodlu alarm: Sağanak ve yüksek sıcaklık uyarısı Meteoroloji’den 8 kente sarı kodlu alarm: Sağanak ve yüksek sıcaklık uyarısı

Bütçe dengeleri ve tasarruf tedbirleri nedeniyle, başta emekliler olmak üzere düşük ücret alan kesimlere yıl sonundan önce ek bir zam yapılması beklenmiyor. 3 Temmuz'da açıklanacak enflasyon oranlarına göre emeklilere zam yapılacak, ancak bunun dışında bir artış düşünülmüyor. En düşük emekli aylığı alanların maaşları 10 bin liranın altında kalırsa, aradaki farkı devlet karşılamaya devam edecek. Şu anda 3,5 milyon emekli en düşük aylık olan 10 bin lira maaş alıyor. Temmuz'daki enflasyon oranındaki artışa rağmen, kök maaşı 10 bin liranın altına düşecek olan emekli sayısının 1,5 milyon civarına ineceği belirtiliyor.

AK Parti kurmayları, yüzde 25 olarak beklenen 6 aylık enflasyon oranına göre, kök maaş ayrımı yapılmadan, en düşük emekli aylığının 12 bin 500 liraya çıkarılması için Çalışma Bakanlığı ile Maliye Bakanlığı nezdinde girişimde bulunuyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bu talebe sıcak bakmasına rağmen, Hazine ve Maliye Bakanlığı, bütçenin bu yükü karşılamayacağını savunuyor. 3 Temmuz'da açıklanacak enflasyon oranlarından sonra emeklilerin alacağı maaş zamları netleşecek. AK Parti'de, bu tarihten sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın en düşük emekli maaşları ile ilgili bir adım atmasını bekleyenler olsa da, bu ihtimalin zayıf olduğu görüşü ağırlıkta.

AK Parti kaynakları, 3 Temmuz'da belli olacak maaş artışına rağmen, 10 bin lira emekli aylığı alanlarla ilgili farklı sosyal yardımların gündeme geleceğini belirtti. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, en düşük aylık alan emeklilerle ilgili bir hazırlık yapıyor. Bu doğrultuda 10 bin liranın altında geliri olan emekliler ve diğer toplum kesimlerine elektrik, doğalgaz ve gıda desteği verilmesi gündeme gelecek.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, asgari ücrette artış olmayacağını belirtti. Işıkhan, "Göstergeler olumlu geliyor. Yeni asgari ücreti belirlemek için toplantılar aralık ayında yapılacak" dedi. Asgari ücret konusu, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile CHP Genel Başkan Yardımcısı Yalçın Karatepe'nin görüşmesinde de gündeme gelmiş, ancak artış konusunda bir ışık görülmemişti. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ da temmuzda artışa yönelik bir süreç olmayacağını işaret etmişti.

İş dünyası, asgari ücret için bölgesel ve sektörel farklılıkların dikkate alınması gerektiğini belirtti. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Tekstil ve Ham Maddeleri Sektör Kurulu Başkanı Ahmet Fikret Kileci, asgari ücretin bölgesel ve sektörel olarak hesaplanmasını teklif etti. Kileci, İstanbul'da çalışan birinin ücret skalasıyla, ekonomik olarak daha uygun illerde yaşayanların ücret skalasının aynı olmadığını ve her sektörün çalışma şartlarının da farklı olduğunu belirtti. Ayrıca, vergi dilimlerine de dikkat çeken Kileci, çalışanların maaşlarının yıl içinde değiştiğine dikkat çekerek, bu konuda da düzenlemeler yapılması gerektiğini vurguladı.