AK Parti'nin Kızılcahamam'da düzenlediği üç günlük istişare toplantısında, parti yönetimi sert eleştirilere maruz kaldı. Toplantılarda özellikle partinin kurucuları ve bazı eski milletvekilleri, seçim yenilgisinin rakamlarla geçiştirilmesine ve öz eleştiri yapılmamasına tepki gösterdi.

Ak Partili Güler'den açıklama: Yasada ötenazi olmak zorunda Ak Partili Güler'den açıklama: Yasada ötenazi olmak zorunda

"Seçim Yenilgisini Rakamlarla Geçiştiriyorsunuz"

Türkiye Gazetesi'nden Yücel Kayaoğlu'nun haberine göre, toplantıda söz alan kurucular ve eski milletvekilleri, genel başkan yardımcılarına yönelik eleştirilerde bulundu. "Seçim değerlendirmesini rakamlar üzerinden yapıyorsunuz, ama halktan kopmuş durumdasınız. Bu sonuçta sizin hiç mi suçunuz yok? Öz eleştiri yapmıyorsunuz" diyerek tepkilerini dile getirdiler.

AK Parti Ankara Milletvekili Vedat Bilgin, eleştirilerini daha da sert bir şekilde ifade ederek, "Bizi rakamlara boğdunuz. Böyle istişare mi olur? Neden gerçek anlamda bir analiz yapılamıyor? Seçim sonuçlarında ekonomi yüzde 70 etkiliymiş, geçin bunları. 'Anket yaptık, bu çıktı' diyorsunuz. Bütün sorumluluğu ekonomiye atıyorsunuz" dedi.

Reformlarla Kazanacağız

Eleştirilere yanıt veren Genel Başkan Vekili Efkan Ala, "Seçimler için elimizden geleni yaptık. Burada sürekli oturmayacağız, bayrak yarışı olarak görüyoruz. Ekonomi de etkili oldu ama reformlarla farklı sonuçlar alabilirdik. Önümüzdeki süreçte 10 ayrı başlıkta reform yapacağız. Her biri AK Parti'ye bir puan getirse 10 puan eder. Geçmişte bu adımları attık ve seçim kazandık, yine kazanırız" ifadelerini kullandı.

Bürokrasiye Yönelik Eleştiriler

Toplantıda bakanlar ve bürokrasiye yönelik de eleştiriler geldi. AK Parti Bursa Milletvekili Mustafa Varank, "Bürokrasi istiyor diye Meclis'te kanun çıkarıyoruz. Getirisine götürüsüne bakılmıyor. Böyle yasama çalışması olmaz. Bizim görevimiz bürokrasinin isteklerini yapmak olmamalı" dedi.

Milletvekillerinden Bakanlara Ulaşamama Şikayeti

Grup Başkan Vekili Leyla Şahin Usta, milletvekilleri ile yapılan istişare toplantılarından çıkan tespitleri anlatarak, "Milletvekili arkadaşlarımızın en büyük şikayeti bakanlara, bakan yardımcılarına ve bürokratlara ulaşamamak oldu. Sadece Enerji Bakanı'mız ve Adalet Bakan Yardımcımız Ramazan Can'a eleştiri gelmedi" dedi. O sırada kampta bulunan Can, katılımcılar tarafından alkışlandı.