Kira gelir vergisi, ev ve ticari mülk gibi gayrimenkulleri kiraya vererek elde edilen gelirler üzerinden uygulanan bir vergi türüdür. Gelir Vergisi Kanunu'nun 70. maddesi, bu gelirlerin "gayrimenkul sermaye iradı" olarak adlandırıldığını ve belirli koşullarda gelir vergisine tabi olduğunu belirtmektedir.

Kira geliri elde edenler, ödeme işlemlerini ikametgahlarına bağlı vergi dairesi, tahsilat yetkisi olan banka şubeleri, mobil uygulamalar veya Gelir İdaresi Başkanlığının İnteraktif Vergi Dairesi platformu aracılığıyla gerçekleştirebilirler.

Bakan Tekin'den LGS açıklaması: Sınav tarihinde değişiklik olacak mı? Bakan Tekin'den LGS açıklaması: Sınav tarihinde değişiklik olacak mı?

Kira gelir vergisinin zamanında ödenmemesi veya beyanname verilmemesi durumunda cezai işlemler uygulanabilir. Cezalar genellikle kira bedelinin yüzde 5'ine kadar değişebilir ve gecikme zammı aylık olarak eklenir. İşyerleri için ceza, mülk sahibine ve kiracıya uygulanabilirken, konutlar için genellikle mülk sahibine uygulanır.

İnternet üzerinden kira gelir vergisi beyannamesi doldurmak oldukça kolaydır. E-Devlet veya Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) platformları kullanılarak beyanname doldurulabilir. E-Devlet platformunda, Gelir İdaresi Başkanlığı sekmesine giderek, Hazır Beyan Sistemi'ni seçip, ardından Kira Geliri bölümünü seçerek işlem tamamlanabilir.