Hakkari'de, DEM Partili belediye başkanının tutuklanmasının ardından kayyum kararını protesto eden DEM Partililer ile polisler arasında arbede yaşandı. Protestolar sırasında bir DEM Partili, Hakkari Valisi'ni tehdit ederek, "Eğer biz bu kentin valisini bu sokaklarda dolaştırırsak namerdiz" ifadelerini kullandı.

Belediye Başkanının Tutuklanması

Geçtiğimiz günlerde, Hakkari Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan yürütülen bir soruşturma kapsamında Hakkari Belediye Başkanı Mehmet Sıddık Akış gözaltına alındı. Akış, Hakkari 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılandığı davada 19 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Öğrenciler okullarda olmalı, En güvenli yer okul; Öğrenciler okullarda olmalı, En güvenli yer okul;

Kayyum Ataması

Akış'ın tutuklanmasının ardından, Hakkari Valisi Ali Çelik'in Hakkari Belediye Başkan Vekili olarak görevlendirildiği açıklandı. Bu kayyum kararına tepki gösteren DEM Partililer, sokaklara çıkarak protesto gösterileri düzenledi.

Tehdit ve Arbede

Protestolar sırasında, izinsiz gösteri düzenleyen DEM Partililer ile güvenlik güçleri arasında zaman zaman arbede yaşandı. Olaylar sırasında DEM Parti Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları Oruç ve beraberindekiler polislerin üzerine yürürken, bir şahsın tehdit içerikli sözleri kameralara yansıdı.

Valiye Yönelik Tehdit

Bir DEM Partili, Hakkari Valisi'ni tehdit ederek, "Eğer biz bu kentin valisini bu sokaklarda dolaştırırsak namerdiz. Kendisi bir adım atamayacak bu sokaklarda. Binlerce polis ordusuyla gezecek," dedi. Bu sözler kısa sürede büyük tepki çekti ve olay sosyal medyada geniş yankı buldu.

Olayların ardından, bölgede güvenlik önlemleri artırıldı. Hakkari Valiliği, kamu düzenini sağlamak amacıyla gerekli tüm tedbirlerin alındığını ve olayların yakından takip edildiğini belirtti.