Kavcıoğlu'nun açıklamalarından satır başları şöyle:

Enflasyon gerilemeye başladı. Baz etkisi dışında da aldığımız tedbirler ile enflasyondaki gerilemeyi hep beraber göreceğiz. Faiz indirimleri, dövizin stabil kalması da gerilemede etkili.

İstanbul'dan sonra bir ilde daha kamu personeline kar izni verildi İstanbul'dan sonra bir ilde daha kamu personeline kar izni verildi

ENFLASYON DÜŞÜŞ EĞİLİMİNDE

Liralaşma stratejisi ile uyguladığımız politikalar enflasyonun bundan sonraki dönemde gerilemesinde önemli bir ivme sağlayacak. Kalkınmayı ötelemeden kalıcı fiyat istikrarını sağlamış olacağız. Baz etkisi geçen seneki spekülatif kur ataklarından sonra bir maaliyet oluştu. Şubat'tan sonra da savaşın etkisi ile bir enflasyon oluştu. Aralık ayında 1 ile 0-80 arası bir tarihsel ortalamamız var. Yıl sonunu çok daha iyi bir noktada kapatacağız. Pandemi birikmiş talepler, arz şokları, tedarik zincirlerindeki sıkıntılar gibi uluslararası sorunlar fiyatlar üzerinde etki etti. Enflasyonu yükselten sebepler geride kaldı.

Bu ayki yıllık enflasyonumuzda büyük bölümü gıdadan geliyor. Uyguladığımız politikaların sonucunu görmeye başlıyoruz. Cumhurbaşkanımızın uyguladığı politikalar da yansıyacak rakamlara. Enerjide de Türkiye arz sıkıntısı yaşamadı. Bu da genel olarak rakamlara yansıyor. Gıda da bir düşüşün bu aydan itibaren yansıyacağını düşünüyoruz. Finansman maaliyetlerinde 25 puan düşüş sağladık.