Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz ile Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in bugün açıkladığı 'kamuda tasarruf paketi'ne CHP'den ilk tepki geldi. CHP Genel Başkan Yardımcısı Yalçın Karatepe, paketin eksiklerine dikkat çekti ve 4 temel noktada eleştirilerde bulundu.

Genel Başkan Yardımcısı Yalçın Karatepe, pakette yer almayan önemli maddeleri vurgularken, Kamu İhale Kanunu'nda yapılacak değişiklikler ve kamu-özel işbirliği (KÖİ) projelerinde döviz üzerinden yapılan garanti ödemelerinin indirilmesi gerektiğine işaret etti.

Karatepe ayrıca, pakette üst gelir grubunu vergilendirmeye dönük herhangi bir madde bulunmamasına da dikkat çekti. 2024 bütçesindeki vergi kayıplarının ciddiyetini vurgulayan Karatepe, paketin vergi gelirlerini artırmaya dönük bir yaklaşım içermediğini belirtti.

Paketin bütçe açıklarına etkisi konusunda somut rakamların sunulmamasını eleştiren Karatepe, paketin kamuoyunu yönlendirmeye dönük olduğunu savundu. Ayrıca, paketteki tedbirlerin çoğunun, bütçenin büyük bir kısmını oluşturan kalemlere etkisi olmadığını ifade etti.

Öğretmenlere 3171 TL'lik Sınav Görevi Ücreti Öğretmenlere 3171 TL'lik Sınav Görevi Ücreti

Öte yandan, CHP Genel Başkanı Özgür Özel, paketi eleştirerek, özellikle işçilere ve emeklilere yönelik yapılan zamların dikkat çekici olduğunu belirtti. Özel, paketin aslında örtülü bir IMF programı olduğunu savunarak, zenginlere ve işverenlere yönelik tedbirlerin yetersiz olduğunu ifade etti.