Ertelenen akaryakıt zamları ne zaman yapılacak? İşte detaylar Ertelenen akaryakıt zamları ne zaman yapılacak? İşte detaylar

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, kamu harcamalarında verimlilik, kalite, hız ve tasarruf sağlamak amacıyla Yapay Zeka Destekli Muhasebe ve İleri Analitik Projesi'ni hayata geçireceklerini duyurdu.

Cumhurbaşkanlığı Tasarruf Tedbirleri Genelgesi kapsamında, kamu harcamalarında tasarruf sağlanması ve kaynakların etkili kullanılması için adımlar atılacağını belirten Şimşek, yapay zeka konusunun Türkiye'nin gelişimi için önemine vurgu yaptı. Genelgeye uygun tedbirlerin hızla planlandığını ve uygulamaya alındığını söyledi.

Yapay zeka destekli muhasebe ve ileri analitik projesiyle, kamu harcamalarında verimlilik sağlanacak, gereksiz harcamalar önlenecek ve yeni harcama alanları sınırlandırılacak. Proje aynı zamanda, risk odaklı mali denetim altyapısını güçlendirerek iç ve dış denetim faaliyetlerinin etkinliğine katkı sağlayacak.

Bu önemli proje, Bütünleşik Kamu Mali Yönetim Bilişim Sistemi içinde yürütülecek. Türkiye'nin önde gelen teknoloji kurumu TÜBİTAK BİLGEM de projenin teknoloji paydaşı olacak. Projenin ön hazırlık çalışmaları kısa sürede tamamlanarak yaklaşık bir yıl içinde hayata geçirilmesi planlanıyor.