2000 -2008 yılları arasında Sosyal Güvenlik Kurumu'na (SGK) girişi sağlanıp Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) çalışmasından faydalanamayanlar SSK ve Bağ-Kur'lu milyonlarca çalışan kademeli emeklilik haberlerini araştırıyordu.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, staj sigortası ve kademeli emekliliğe dair AK Parti MYK'sı sonrası gazetecilerin sorularını cevapladı.

Bakan Işıkhan, "Staj sigortası ve kademeli emeklilikle ilgili bir çalışmamız yok." ifadelerine yer verdi.

EYT çalışmasının o dönemde staj yapan çalışanlar faydalanamamıştı. Bu sebeple çalışanlar staj zamanının da değerlendirmeye alınmasını istemişlerdi. Ayrıca, 9 Eylül 1999 tarihinden öncesini içeren çalışmayı bir gün veya birkaç ayla kaçıranlar da görülen mağduriyete değinilerek düzenleme isteğinde bulunmuşlardı.

Bankacılık Sektöründe Mevduat Faizi Yüzde 67'yi Aştı: 1-3 Aylık Mevduat Faizi Rekor Seviyeye Ulaştı Bankacılık Sektöründe Mevduat Faizi Yüzde 67'yi Aştı: 1-3 Aylık Mevduat Faizi Rekor Seviyeye Ulaştı

KADEMELİ EMEKLİLİK NE OLUYOR?

Kademeli emeklilik, belirli kritleri taşıyan kişilerin kademeli olarak emeklilik hayatına ulaşabilmelerini sağlayan bir sistemdir. Bu sistemde, emeklilik yaşı ve prim gün sayısı yerine, her iki şartın da kademeli olarak tamamlanması dikkat alınıyor.