Beklenen İzmir depremi korkutuyor… Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, İzmir depremi hakkında konuştu.
Ercan, “Midilli'de 5.1 deprem ve sonrasındaki sayıları 500-600'ü bulan depremcikler sürüyor. İzmirliler ‘bundan sonra daha büyük bir deprem olabilir mi' diye kaygılanıyor. Bu soruyu yanıtlamak çok zor; olacaktır demek daha kolay. Çünkü 7-7.2 deprem beklerken, 6.8 olması, buradaki enerjinin tamamen boşalmadığını gösteriyor.
İkisinin arasındaki enerji farkı kapanmadı. Bu demektir ki o bölge hala gergin ve depremi atlatmadı. İzmir ve Midilli'de 6.8-6.9 deprem gelirse şaşırmam. İzmir'de olursa çok kötü olur. Midilli'de olacak 6.8'lik deprem ise İzmir'de 6.1 hissedilir.

İzmir'de 6.1'lik bir deprem ne yapar? Aslında bir şey yapmaması gerekir. Ama önceki depremlerle yorulan yapılarda direnç eşik değeri düşmüş olabilir. Özellikle Bayraklı kesimlerinde önceki yıkımların etrafında yıkım olursa şaşırtıcı olmaz” dedi.
Ercan, “İzmir'de büyük bir deprem, tsunami olacak sözleri tamamen çığırtkanlıktır. İzmir'i etkileyecek ana deprem, tuzla kırığından çok İzmir kırığıdır. Bu da Konaktan geçerek Güzelyalı, Göztepe üzerinden Güllübahçe ve Sisam'a uzanan kırıktır. Eğer bu kırık depremi yapacak olursa, bunun büyüklüğü 6 ile 7.1 arasında olur.

Bornova Ovası Özkanlar ve Meles kısmındaki yapıları çok etkiler. Ben buradan deprem uyarısı yapmıyorum. Yapı uyarısı yapıyorum. Bu bölgelerde daha fazla yapılaşmaya izin verilmemesi gerekir” şeklinde konuştu.