Ak Parti'nin Anayasa'da başörtüsü konusunda değişikliği ön gören teklifi Meclis Anayasa Komisyonu'nda görüşülmeye devam ederken, CHP ve İYİ Parti söz konusu teklifte değişiklik içeren bir önerge sundu.

YÖK'ten 7.7'lik depremden etkilenen illerdeki üniversiteler için karar YÖK'ten 7.7'lik depremden etkilenen illerdeki üniversiteler için karar

Önergede, Anayasa'nın 24. maddesinde değiştirilmesi ön görülen, “Dini inancı sebebiyle başını örtmesi ve…” ibaresinin “başını örtmesi ya da örtmemesi de dahil olmak üzere“ şeklinde değiştirilmesi öngörüldü. Gerekçe olarak, "Dini inanç ibaresine bağlı kalmaksızın tüm kadınların başını örtme ya da örtmeme özgürlüğünün anayasal güvence altına alınması gerektiği" belirtildi.

24’üncü maddenin son cümlesinin de “Alınan veya verilen bir hizmetin gereği olan kıyafet söz konusu olduğunda ise devlet kadının başını örtmesini engellememek şartıyla gerekli tedbirleri alır” şeklinde değiştirilmesi istendi. Bu değişikliğe gerekçe olarak kamusal görevin gerektirdiği şekilde giyinme hususundaki tereddütlerin giderilmesi gerektiği gösterildi.