İYİ Parti Genel Başkanı Müsavat Dervişoğlu, partisinin Cumhur İttifakı’na yakalaşacağı yönündeki iddialara yönelik değerlendirmelerde bulunarak, “İYİ Parti’nin kuruluş gerekçeleri AK Parti’nin yanlış politikalarından kaynaklıydı. Bugün bu politikaların değiştiğine dair bir hissiyat edinebiliyor musunuz? Hayır ve asla. Kuruluş gerekçelerini ret mi, inkar mı edecek? Tabelanı indir o zaman” şeklinde konuştu.

İYİ Parti ilkelerinin değişmediğini belirten Dervişoğlu, “Partinin benim genel başkanlığımdan sonra Türk siyasetinde birleştirici bir rol oynayacağını söyleyebilirim” ifadelerini kullandı.

Sözcü yazarı İsmail Saymaz’ın sorularını yanıtlayan Dervişoğlu, kurultayın ardından istifalara yönelik açıklamalara yer vererek , “Benden kaynaklı bir sorun asla yaşanmayacak. Herkese tavsiyem, böyle kritik bir süreçte tarihin kendilerine yüklediği sorumluluğun farkında davranmalarıdır. Kucaklayıcı olmaya devam edeceğim. Tabii ki lider değişikliği durumunda dalgalanmalar olabilir. Bunlar belli bir zaman diliminde telafi edilir” cümlelerini kurdu.

‘TÜRKİYE GÖÇ HENDEĞİNE DÖNÜŞTÜ’

Dervişoğlu, Cumhur İttifakı’na yakın duracağı yönündeki söylemlere yönelik şu ifadelere yer verdi:

“Bu arkadaşlar beni tanımıyor. İYİ Parti hangi tarihte kuruldu? Türkiye kötüye gidiyordu, sistem değişikliği oldu. Tek adamlığa evrileceği kaygıları dile getirildi. Ekonomi berbattı, dünden daha berbat bugün. Gençler umutsuzdu, dünden daha umutsuz bugün. Dış politikada sorunlarımız vardı. Bugün daha iyi değiliz. Türkiye göç hendeğine dönüştü.

İYİ Parti’nin kuruluş gerekçeleri AK Parti’nin yanlış politikalarından kaynaklıydı. Bugün bu politikaların değiştiğine dair bir hissiyat edinebiliyor musunuz? Hayır ve asla. Hatta daha da kötüye gidiyor. O zaman İYİ Parti, nasıl Cumhur İttifakı’na yaklaşacak? Kuruluş gerekçelerini ret mi, inkar mı edecek? Oradan geri dönersen kendini inkar edersin. Tabelanı indir o zaman.” dedi.

‘BU SİSTEM TÜRKİYE'YE AĞIR GELİYOR’

Gelecek zamanlarda gerçekleşecek olan cumhurbaşkanlığı seçimlerine yönelik de değerlendirmelerde bulunan Dervişoğlu, “Önümüzde cumhurbaşkanlığı seçimi olacak. Demokratik parlamenter sisteme dönüşün mücadelesini vereceğim. Çünkü bu sistem Türkiye’ye ağır geliyor. Bu sistemin mutlak surette değiştirilmesi lazım. Bu sistemi tahkim edecek anayasa revizyonu söz konusu olursa, Türkiye’yi tamamen tek adamlığa döndürecek değişikliğinin önünde set oluruz” şeklinde konuştu.

‘AKŞENER'İ YOK SAYAN, PARTİ'Yİ YOK SAYAR’

Emsal niteliğinde uygulama: Okullarda cep telefonu yasağı Emsal niteliğinde uygulama: Okullarda cep telefonu yasağı

Muhalefetle ilişkilerinden söz eden Dervişoğlu, “Muhalefet liderlerinin hakkımdaki kanaatine bakarsanız, partinin benim genel başkanlığımdan sonra Türk siyasetinde birleştirici bir rol oynayacağını söyleyebilirim” dedi.

Dervişoğlu, önceki dönem genel başkan Meral Akşener hakkında şu açıklamalara yer verdi:

“Kurucu genel başkan olması münasebetiyle partinin elbette en yüksek statülü insanı olacak. Akşener’i yok sayan İYİ Parti’yi yok sayar. O’nun mücadelesini yok sayan İYİ Parti’yi yok sayar. Öyle bir sıfatın verilebilmesi için kurultay kararı alınabilir. Bana göre kurucu liderdir. Sevgi ve saygıyla el üstünde tutacağız.” değerlendirmesinde bulundu