Kılıçdaroğlu’ndan Özgür Özel’e ‘Erdoğan’ tepkisi: Sarayla müzakere edilmez… Kılıçdaroğlu’ndan Özgür Özel’e ‘Erdoğan’ tepkisi: Sarayla müzakere edilmez…

2023 yılındaki konut satışlarına ilişkin yürütülen bir değerlendirmeye göre en fazla konut satılan il ve ilçeler açıklandı. İstanbul’da 2023 yılında 25 bin 189 adet konut satışı gerçekleştirirken en fazla satışın yapıldığı ilçe Esenyurt oldu. Peki vatdandaşın Esenyurt'u seçme sebebi nedir? Mevcut durumda Esenyurt’ta fiyatlar nasıl?

İstanbul’da Esenyurt’un dışında diğer tercih edilen ilçeler neler? İzmir ve Ankara’da konut fiyatları arttı mı, azaldı mı?

‘TÜRKİYE'NİN EN FAZLA NÜFUSA SAHİP İLÇESİ KONUMUNDA’

Konuyla ilgili tüm merak edilenleri Gayrimenkul Uzmanı Mustafa Hakan Özelmacıklı, açıkladı. Özelmacıklı konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

“Esenyurt 2023 yılı nüfus verilerine göre İstanbul’un hatta Türkiye’nin en fazla nüfusa sahip ilçesi konumunda. Bu çerçevede nüfus yoğunluğunun gayrimenkul sektöründe alım satımlara önemli bir etkisi var. Ayrıca hem E5 hem de TEM bağlantı yolları arasında kalıyor. İmara açık olan en çok alanların bulunduğu ilçelerden birisi. Özellikle İstanbul’da 10 yıldır en yoğun inşaatın yapıldığı bölge diyebiliriz.


‘978 BİN KİŞİ YAŞIYOR’

Esenyurt’un 43’e yakın mahallesi var ve ilçede çok yoğun bir nüfus yaşıyor. 2023 verilerine göre 978 bin kişi yaşıyor. 57 ilden daha fazla nüfus yapısına sahip.

NEDEN BU KADAR ÇOK TERCİH EDİLİYOR?

İstanbul çerçevesinde baktığımızda Esenyurt’un en çok tercih edilmesinin nedenlerinden biri gerek satılık gerekse kiralıkta en uygun yerlerin bulunabiliyor olması, inşaatların müteahhitler tarafından birçok yerde yapılıyor olması, düşük metrekare imalat rakamları ile gayrimenkul fiyat ortalamalarının düşük olduğu bir ilçe olmasıdır. Bu da tercih olarak Esenyurt’u etkiliyor.

'METREKARE FİYATI 37 BİN 500TL'

İstanbul’un genelinde ortalama metrekare fiyatları 37 bin 500 TL seviyelerindedir. Bu genel bir fiyat ortalaması, sıfır binalarda bu 43 bin TL seviyelerine kadar çıkıyor. Eski binalarda, 15 yaş ve üzeri binalarda da ortalama olarak 31 bin TL seviyelerinde. Esenyurt’ta rakamlara baktığımızda ortalama konut metrekare fiyatının 20 bin TL seviyelerine kadar düştüğünü söyleyebiliyoruz. Fiyatların çok daha makul olduğu bir bölge.


'ENFLASYONA GÖRE ÇOK AZ ARTTI'

Ancak bölge konut kredilerine çok hassas, son 1 yıldaki değişim İstanbul genelinin altında, fiyatların son 1 yılda enflasyona göre çok az arttığını söyleyebiliriz. Özellikle satılık konutlarda değişim yüzde 25 civarında oldu. Kiralıkta ise fiyatlar çok daha yüksek arttı. İstanbul ortalamasına göre kira fiyatları Esenyurt’ta düşük, bugün için metrekare olarak 100 TL seviyelerinde alternatifler bulmak mümkün. Son 1 yılda kiralar yüzde 65 seviyelerinde artarken, satışlar ise son 1 yılda yüzde 25 arttı.

İSTANBUL’DA KONUT FİYATI EN UYGUN OLAN YERLER

İstanbul’da bazı ilçelerde de Esenyurt’a yakın fiyatlar var. Sultangazi’de satılık metrekare ortalama fiyatı 25-26 bin TL seviyelerinde. Kiralıkların metrekare olarak 130 TL seviyelerinde olduğunu söyleyebiliriz.

Sultanbeyli’de konut metrekare fiyatı 27 bin TL, kiralıklarda 130-135 TL aralığında diyebiliriz.

Arnavutköy’ün metrekare konut fiyatı 26 bin TL seviyelerinde, kiralıkta 120 TL seviyelerinde. Bu saydığımız ilçeleri genel olarak İstanbul’un en düşük konut fiyatına sahip ilçeleri olduğunu söyleyebiliriz.

KONUT FİYATLARI HANGİ İLÇELERDE DAHA FAZLA?

Bodrum’da metrekarede ortalama konut fiyat ortalamaları 80 bin TL seviyelerinde. Yapıların birçoğunun değeri arsaların metrekareleri ile ilgili. Yazlık bölgeler, pandemi sonrası, EYT sonrası insanların kalan zamanlarını geçirmeleri için çok yoğun kullandıkları yerler. Bu sadece Bodrum ile sınırlı değil, Muğla’da Fethiye’de metrekarede konut fiyatı 45 bin TL seviyelerinde, Marmaris’te 60 bin TL seviyelerinde.

ANKARA VE İZMİR’DE EN FAZLA HANG İLÇELERİNDE SATIŞLAR FAZLA?

Ankara’da en çok tercih edilen Çankaya. 2023’te 18 bin 644 konut satışı yapıldı. Keçiören’de 17 bin 269, Mamak’ta 13 bin 920, Sincan’da 12 bin 346, Yenimahalle’de 11 bin 905 konut satışı oldu diyebiliriz.

İzmir’de de Buca çok yoğun, 2023’te 8 bin 146 satış yapıldı. Menemen’de 6 bin 62, Torbalı 5 bin 390, Karşıyaka 5 bin 360, Karabağlar 4 bin 717 konut satışı gerçekleşti.”