İsrail'in, Refah'ta sivil yerleşim noktalarındaki katliamlarının kınanması ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin acilen bir araya gelerek "saldırılara son verilmesi" için karar almaya davet edilmesine yönelik TBMM kararı Resmi Gazete'de paylaşıldı. Bu konuda, TBMM Genel Kurulunda oy çokluğuuyla onaylanan 1411 numaralı İsrail'in Refah Katliamlarının Lanetlenmesine Dair Karar'da, Netanyahu liderliğindeki İsrail'in sivil yerleşim noktalarını mercek altına almaya devam ettiği belirtildi.

KARARA RAĞMEN SALDIRILAR DEVAM EDİYOR

"Uluslararası Adalet Divanının operasyonların durdurulması kararına rağmen, siyonistlerin vahşeti tüm dünyanın gözü önünde devam etmektedir." ifadeleri kullanılan kararda, "İnsanlık cephesi karşısında yalnız kalmaya mahkum İsrail'in Gazzelilere uyguladığı baskı ve zulüm politikalarının" tüm Filistin'i yaşanılmayacak bir yere dönüştürdüğü vurgulandı.

İşgalci İsrail temsilcilerinin, Gazzelilerin, güvenli alan olarak bildiği Refah'taki çadırlarını dahi yakıcı silahlarla bombalayarak yüzlerce masumun kanına girdiği söylenilen kararda, "Uluslararası antlaşmaları ve hukuk kurallarını hiçe sayan Netanyahu ve çetesi, bu cinayetlerle dünyada eşi benzeri olmayan bir ırkçılığı pervasızca sergilemektedir. Son Refah saldırısıyla insanlığa karşı suçların en rezil örneğini gerçekleştiren İsrail'in eylemleri, apartheid rejimi uygulamalarının da ötesine geçerek bir soykırıma dönüşmektedir. Bu katliamlara ve insanlık suçlarına sessiz kalmamak her bir ferdin ve insan haklarına değer veren her bir ülkenin boynuna borçtur" denildi.

"REFAH'TAN GELEN GÖRÜNTÜLER HİÇBİR ZAMAN UNUTLMAYACAK"

Vicdanlı, adil halkların başını çektiği insanlık cephesinin Holokost'u lanetlediği söylenilen kararda, "Bugün de siyonist çetenin Holokost'un ardına sığınarak Gazzelilere yönelik gerçekleştirdiği bu katliamları ve İsrail yönetimini telin etmektedir. Uluslararası hukuku hiçe sayarak sivilleri hedef alan katliamları bir kez daha lanetliyoruz" ifadelerine yer verildi.

Türkiye'nin tüm kurumlarıyla İsrail'in durdurulması ve ateşkesin sağlanması yönündeki tavrını uluslararası camiada açıkça ilan ettiği aktarışan kararda, "Milletimizin kalbi de masum Gazze halkıyla birliktedir. Refah'tan gelen görüntüleri hiçbir zaman unutmayacak ve yaşanan katliamın faillerinin hak ettikleri cezaya çarptırılmaları için çaba sarf etmeye aralıksız devam edeceğiz. Netanyahu ve çetesi, insanlık vicdanında mahkum edildiği gibi uluslararası mahkemeler önünde de yaptıklarının hesabını verecektir" cümleleri kuruldu.

"DURDURULMASI İÇİN HAREKETE GEÇİLMELİDİR"

TBMM Kararında, Türkiye'nin Filistin'e destek olmayı sürdüreceğini, İsrail'i durdurmak adına da tüm dünya milletlerine ve meclislerine çağrıda bulundu.

Söz konusu kararda, şunlar aktarıldı:

İstanbul’da halk ekmeğe zam geldi İstanbul’da halk ekmeğe zam geldi

"Uluslararası toplum ve devletler, Filistin'in tanınması gibi hakkaniyetli ve zorunlu adımları atmaya süratle devam etmeli ve İsrail yönetimi tamamen yalnızlaştırılmalıdır. Esas gaye Filistin halkının insan haysiyetine uygun bir hayata kavuşturulmasıdır. Bu sebeple, öncelikle katliamların derhal durdurulması için harekete geçilmelidir.

TBMM olarak ilgili tüm kurumlarımızla birlikte hukuki süreci özenle takip ederek, uluslararası camiada Filistin'e destek sağlamaya devam edeceğiz. Son Refah saldırılarının sorumluları da cezasız kalmayacaktır. Bu vesileyle, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyini acilen toplanmaya ve İsrail'in saldırılarına son vermesi hususunda karar almaya davet ediyoruz. İnsanlık onuruna ve uluslararası hukuka saygı gösterilerek, masum insanların can güvenliği ivedilikle sağlanmalıdır." ifadeleri kullanıldı.