Türkiye genelinde yapılan belediye başkanlığı ve belediye meclis üyelikleri seçimleri, Cumhuriyet Halk Partisi'nin (CHP) 35 ilde zafer elde etmesi ve Adalet ve Kalkınma Partisi'nin (AK Parti) ise 24 ilde başarılı olmasıyla sonuçlandı. Büyükşehirlerde yaşanan değişim, siyasette yeni bir dönemin habercisi olarak yorumlandı.

İsrail'den Gelen Tepkiler

İsrail Dışişleri Bakanı Israel Katz, seçim sonuçlarını takiben yaptığı açıklamada, CHP adayları Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş'ı tebrik etti. Katz, bu tebriklerinin ardından, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı hedef alan ifadeler kullanarak, Türkiye'deki seçim sonuçlarının Erdoğan'a "apaçık bir mesaj" olduğunu belirtti. Bakan Katz, Erdoğan'ın İsrail'e yönelik eleştirilerine de değinerek, bu taktiklerin artık işe yaramadığını ve "yeni malzemeler bulunması gerektiğini" vurguladı.

Eşinden boşanan öğretmen, kendini 14. kattan boşluğa bıraktı Eşinden boşanan öğretmen, kendini 14. kattan boşluğa bıraktı

İç Politikada Yankıları

Katz'ın Türkçe yapmış olduğu paylaşıma Türkiye'den tepkiler de gecikmedi. Melih Gökçek, Katz'ın açıklamalarını ele alarak, İmamoğlu ve Yavaş'a yönelik eleştirilerde bulundu.