Altın ve para piyasaları uzmanı İslam Memiş, son yayınında altın, borsa ve dövizdeki kısa ve orta vadeli tahminlerini paylaşırken olası faiz artışının etkileri hakkında da önemli bilgiler verdi.

Memiş, kişisel Youtube kanalı üzerinden yaptığı yayında, faiz artışının piyasalara olası etkileri hakkında yorumlarda bulundu. Eğer Merkez Bankası beklenenin aksine faiz artışı yaparsa, borsada tekrar yükselişlerin devam edebileceğini, döviz kurlarında ise kısmi geri çekilmeler yaşanabileceğini belirtti.

"Borsa İstanbul 10 bin 915 puanda. 10 bin 900 üzerinde tutunma çabasını sürdürüyor. Dün yeni rekor tazelemişti. 10 bin üzerinde atak gerçekleştirmişti. Şimdi cılız da olsa kar satışları ile karşı karşıya. Borsadaki yatırımcılarla görüştüğümde hisse senedi sahipleri şunu çok sordu. 10 bin görüldü ama hisselerimiz altın ve gümüş gibi kazandırmadı. Bunu sık sık yorumluyorum.

Borsada hisse seçebilirsiniz, önemli olan bu şirketlerin doğru olması. Altına ve gümüşe kıyasla kazandırdı mı, onun hesabını yapmalısınız. Yine de yabancı yatırımcıların yaz aylarında girme ihtimali var. 12 bin puanı sık sık telaffuz ediyoruz. Getiri noktasında ise yatırımcılar seçici olmalı.

Dolar kuru 32 lira 18 kuruş. Euro TL kuru 34 lira 90 kuruş seviyesinde. Burada yatay, sakin bir kur var. Döviz kurlarında herhangi bir hareket yok. Euro dolar paritesi düşüşle günü tamamladı. Bu yüzden 35 lira altına sarkan bir euro kuru var."

Bakan Tekin: Yapılan iyi şeyler gündeme gelmiyor Bakan Tekin: Yapılan iyi şeyler gündeme gelmiyor

Ons altın 2388 dolar seviyesinde. Bu haftaki analiz raporumuzda 2450 dolara kadar yükseliş vardı. 2380 dolara kadar gerileyecek düşüş öngörüm devam ediyor. Aradan iki gün geçti, 2450 dolar olan ons altın 2388 dolar. Bu hafta 2380 dolar öngörümüz gerçekleşti ama gram altın tarafında da yatırımcılara düşüş öngörümün devam ettiğini ifade etmiştim. Gram altın yatırımcısı onsu takip edecek demiştik.

Ons altında gerileme görmüştük, gram altın da 2485 lirayı gördü. 2480 lira destek seviyesini takip edeceğiz. Bu hafta 2480 lira destek seviyesi çalıştı. Bu haftaki yol haritamız altın tarafında gerçekleşti.

Yılın ikinci yarısından sonra piyasalar Merkez Bankalarını faiz indirimlerini fiyatlayacağı için buralarda dalgalanma olacak. 2380 - 2420 dolardan sonra aşağı yönlü beklentimiz devam ediyor ons altında, paniğe gerek yok.

Gümüşün ons ve gram fiyatı 11 yılın zirvesine çıktı. Yılın ilk yarısında gümüş, altını tahtından etti. Sabırlı olan gümüş yatırımcısını tebrik etmiştim. Gümüş, yatırımcısının yüzünü altına göre güldürmüştü. Gram tarafında da 31.50 lirayı telafuz etmiştim. Şu an itibarıyla gümüş onsu 31.32 dolarda. Yüzde 2 satıcılı. Kar satışları başladı. Gram gümüş 32 lira 21 kuruş. Burada da yüzde 2.62'lik değer kaybı var. Kar satışları teknik olarak başladı. 33 liranın üzerini test etti gram gümüş.

Altın ve gümüşteki düşüş beklentimiz gerçekleşiyor. İran tarafında Reisi'nin vefatı sonrası petrolde bir yükseliş oldu, sonra tansiyon düştü. 82 dolarda şu anda. 81-84 doları kısa vadede takip ediyor olacağım.

Bitcoin'de 69 bin 825 dolar var. 71 bin dolar üzerini görmüştü. 60 bin aşağısıyla alakalı uyarılarımı yapmıştım. Bu beklentim devam ediyor.

Jeopolitik gerilim tekrar tırmandı. Pazartesi günü altın ve gümüşte agresif yükseliş vardı. Panik yapmayın demiştim, düşüşler gerçekleşti. Gram altın ve gram gümüş de ons karşısında.

Dolar tarafında düşüş olacakmış, herkes dolar bozduruyormuş, düşecek mi diye soruları geliyor. Finansal piyasalarda hiçbir şey sürpriz değil.

20 de olur, 40 da olur ancak şartlara ve koşullara bakmamız lazım. Doların 30 lira altına gerilemesi için 28.50, ondan sonra 26.50'yi görmemiz lazım. Bir anda düşmek diye bir şey yok."