İran Silahlı Kuvvetleri Genelkurmay Başkanlığı, 19 Mayıs'taki helikopter kazasının nedenlerini içeren ikinci ön inceleme raporunu kamuoyuna sundu. Raporda, Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ve beraberindeki yetkililerin hayatını kaybettiği kaza ile ilgili önemli tespitler yer aldı.

Mekke'de aşırı sıcaklardan binden fazla hacı hayatını kaybetti Mekke'de aşırı sıcaklardan binden fazla hacı hayatını kaybetti

Genelkurmay Başkanlığı'nın açıklamasına göre, yapılan incelemelerde helikopterin bakım ve onarım kayıtlarında herhangi bir sorun bulunmadı. Ayrıca, kazadan önce mürettebatla iletişimde herhangi bir acil durum veya kesinti bildirilmediği belirtildi. Hava koşullarının da kazaya etkisinin detaylı bir şekilde inceleneceği ifade edildi.

Helikopterin kalıntıları üzerinde yapılan incelemelerde, sabotaj veya elektronik müdahaleye dair herhangi bir bulguya rastlanmadığı vurgulandı. Ancak, olayın asıl nedeninin bulunması için incelemelerin devam edeceği ve sonuçların kamuoyuyla paylaşılacağı bildirildi.

Hatırlanacağı üzere, kazada Cumhurbaşkanı Reisi'nin yanı sıra Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan ve diğer yetkililer de hayatını kaybetmişti. İlk ön inceleme raporunda, helikopterin parçalarında mermi veya benzeri harici cisim izine rastlanmadığı açıklanmıştı. Olayın detaylarına ilişkin soruşturma devam ediyor.