Helikopter Kazası ve Sonrası

Dün, İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, İran-Azerbaycan sınırında bir baraj açılış törenine katıldıktan sonra dönüş yolunda helikopter kazası geçirdi. Kazada, Reisi'nin yanı sıra Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan ve diğer yetkililer de bulunuyordu. Türkiye'nin talebi üzerine, Akıncı insansız hava aracı (İHA) arama kurtarma çalışmalarına katıldı ve helikopter enkazının koordinatlarını tespit ederek İran makamlarıyla paylaştı.

Kazada Kurtulan Olmadı

Enkaz bölgesine ulaşan İranlı ekipler, kazadan kurtulan olmadığını belirledi. İran Anayasayı Koruyucular Konseyi, Cumhurbaşkanı Reisi'nin ölümünün ardından, Anayasa gereği cumhurbaşkanlığı görevini Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı Muhammed Muhbir'in devralacağını duyurdu.

50 Gün İçinde Yeni Cumhurbaşkanı Seçilecek

İran Anayasası'na göre, yeni cumhurbaşkanının en geç 50 gün içinde seçilmesi gerekiyor. Bu süreçte Meclis Başkanı, Yargı Erki Başkanı ve Birinci Cumhurbaşkanı Yardımcısından oluşan bir kurul seçim düzenlemelerini yapacak.

Kirada yüzde 25 zam sınırı sona eriyor: Uzmanlardan 3 çözüm önerisi geldi Kirada yüzde 25 zam sınırı sona eriyor: Uzmanlardan 3 çözüm önerisi geldi

Bölgedeki Hareketlilik ve Güvenlik Önlemleri

Kazanın ardından dünya gözünü İran'a çevirdi. Bölgede büyük bir hareketlilik yaşanırken, birçok Türk gazeteci de olay yerinden bilgi aktarıyor. CNN TÜRK Özel Haberler Şefi Fulya Öztürk, kazanın gerçekleştiği İran Verzigan bölgesinden bildirdi. Öztürk, bölgede yoğun güvenlik önlemlerinin alındığını ve polislerin her yerde bulunduğunu ifade etti.

Pilotla İlgili 'Ajan' İddiaları

Kazanın ardından suikast iddiaları da gündeme geldi. Mossad tarafından gerçekleştirilmiş olabileceği öne sürülen kazayla ilgili bir diğer iddia ise helikopterin pilotunun ajan olduğu yönünde. Ancak bu iddialarla ilgili henüz net bir bilgi bulunmuyor. Ayrıca, helikopterin karakutusunun olmadığı ve birkaç parçaya ayrıldığı belirtildi.

Bölgeden Gelen İlk Bilgiler

Fulya Öztürk'ün verdiği bilgilere göre, İran polisi geniş güvenlik önlemleri almış durumda ve bölgeye giriş çıkışlar kontrol altında. Helikopter enkazının bulunduğu alanda sisin hakim olduğu ve kazanın yaşandığı noktanın hareketli olduğu bildiriliyor. Kazada hayatını kaybeden 9 kişinin cenazeleri farklı araçlarla taşınıyor.

Kaza mı Suikast mı?

Kaza ile ilgili çeşitli senaryolar ve iddialar konuşulurken, kazanın teknik bir arızadan mı yoksa bir sabotajdan mı kaynaklandığı henüz netlik kazanmadı. Bu soruların cevapları yapılacak detaylı incelemeler sonrasında netleşecek.