İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'nin helikopter kazasında hayatını kaybetmesiyle, yerine geçici olarak Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı Muhammed Muhbir atandı.

Anayasa Gereği Atama

İran Anayasası'nın 131'inci maddesi, cumhurbaşkanının ölümü veya seçilememesi durumlarında, ülke lideri Ayetullah Ali Hamaney'in atamasıyla birinci cumhurbaşkanı yardımcısının geçici olarak görevi devralmasını öngörüyor. Bu doğrultuda Muhammed Muhbir, Cumhurbaşkanı yetki ve sorumluluklarını devralacak.

Muhammed Muhbir Kimdir?

1 Eylül 1955 doğumlu olan Muhammed Muhbir, İbrahim Reisi ile birlikte çalışmış ve Hamaney'e yakın bir isim olarak biliniyor. Reisi 2021'de cumhurbaşkanı seçildiğinde, Muhbir de 1. Cumhurbaşkanı Yardımcısı olarak görevine başlamıştı ve bu görevini hala sürdürmekteydi.

Bakan Yerlikaya açıkladı: 4 terörist etkisiz hale getirildi Bakan Yerlikaya açıkladı: 4 terörist etkisiz hale getirildi

Yeni Cumhurbaşkanı Seçim Süreci

İran Anayasası'na göre, cumhurbaşkanının ölümü halinde meclis başkanı, yargı erki başkanı ve birinci cumhurbaşkanı yardımcısından oluşan kurul, yani yasama, yürütme ve yargı başkanları, yeni bir cumhurbaşkanının en fazla 50 gün içerisinde seçilmesi için gerekli düzenlemeleri yapmakla yükümlü. Bu süreçte, İran halkı yeni liderlerini seçmek için sandık başına gidecek.