Ramazan geldi, fırsatçılar yine iş başında! İfşa oldular... Ramazan geldi, fırsatçılar yine iş başında! İfşa oldular...

Söz konusu kılavuzda resmî ve özel ortaokullar, imam hatip ortaokulları ile özel eğitim ortaokullarının 5, 6, 7 ve 8'inci sınıfları ile ortaöğretim kurumlarının hazırlık, 9, 10 ve 11'inci sınıflarında eğitim gören öğrencilere yönelik gerçekleştirilecek olan bursluluk sınavı ile ilgili usul ve esaslar paylaşıldı.

Başvuru tarihleri ne zaman?
Bu yıl kapsamında  21 Nisan tarihinde düzenlenecek olan sınava başvurular, 13 Şubat 2024 ile 1 Mart 2024 tarihleri arasında alınacak.
 

Başvurular nereden yapılacak?
Yurt dışında e-Okul sistemine kayıtlı Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan öğrenciler sistem üzerinden, KKTC vatandaşı olan öğrenciler ise KKTC kimlik numarası ile eğitim ataşeliği veya eğitim müşavirliği üzerinden başvuru sağlayacak ve sınavda özel eğitim gereksinimi olan öğrencilere sınav tedbir hizmeti sunulacak.

Sınavda kaç soru olacak ve ne kadar süre verilecek?

5, 6, 7 ve 8'inci sınıf öğrenciler ile hazırlık sınıfı öğrencilerine 80 soru yer alacak
Sınav, Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığının oluşturduğu kazanımlar çerçevesinde yapılacak. Sınavda 5, 6, 7 ve 8. sınıf öğrencileri ile hazırlık sınıfı öğrencilerine dört şıklı 80 soru sorulacak ve 100 dakika süre sınırı olacak. 9, 10 ve 11. sınıf öğrencilerine ise dört şıklı 100 soru sorulacak ve 120 dakika süre sınırı olacak.
 

Sınav tarihi ne zaman?

Kılavuza göre fotoğraflı sınav giriş belgesi, sınav tarihinden en az 7 gün önce www.meb.gov.tr internet adresinden fiziki olarak elde edilecek. Sınav, 21 Nisan 2024 Pazar günü Türkiye saatiyle 10.00'da başlayacak.

Sınav sonuçları ne zaman açıklanacak? 

Sınav sonuçları, 17 Mayıs 2024 tarihinde "www.meb.gov.tr" internet adresinden ilan edilecek.
 
Daha önce öğretim yılı tamamlanmadan uygulanan bursluluk sınavları, koronavirüs salgını nedeniyle eylül ayı itibarıyla yapılıyordu. Bu yıl 2023 - 2024 eğitim öğretim yılı bitmeden yaz tatili öncesinde öğrencilerin güncel bilgileriyle sınavda yer alabilmeleri için sınavın 21 Nisan 2024 tarihinde, eğitim öğretim yılı bitmeden yapılmasına karar kılındı.