Bakan Şimşek, verilen bir soru önergesine yanıt olarak, son dönemde kira artış oranlarının yüksekliğine dikkat çekti ve bu durum karşısında alınacak önlemlerden bahsetti. Kira artışlarına karşı vatandaşları ev sahibi yapmayı amaçlayan sosyal konut projelerinin hayata geçirileceğini belirten Bakan, bu projelerle yüz binlerce kişinin yararlanacağını ifade etti.

Başvuru Şartları ve Süreci

Bu projeden faydalanmak isteyen vatandaşlar için belirlenen başvuru şartları arasında, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak, proje il sınırları içinde belirli bir süre ikamet etmiş olmak veya o ilin nüfusuna kayıtlı olmak gibi kriterler yer almakta. Ayrıca, başvuru sahipleri, eşleri ve velayetleri altındaki çocuklar adına Türkiye sınırları içinde herhangi bir bağımsız konut bulunmamalı. 18 yaşını doldurmuş her vatandaş bu projeye başvuru hakkına sahip olacak.

Forbes duyurdu: Dünyadaki en zengin Türklerin isimleri belli oldu Forbes duyurdu: Dünyadaki en zengin Türklerin isimleri belli oldu

500 Bin Sosyal Konut Hedefi

Bakan Şimşek'in duyurduğu planda, 500 bin sosyal konutun 2024 yıl sonuna kadar 81 ilde inşa edilmesi planlanıyor. Proje, özellikle dar gelirliler ve evi olmayan vatandaşlar için büyük bir umut kaynağı olacak. 2+1 konutlar için 6 bin TL, 3+1 konutlar için ise 7 bin TL taksit seçenekleri sunulması bekleniyor.