Güroymak İlçe Seçim Kurulu, AK Parti ve DEM Parti temsilcilerinin itirazlarını değerlendirdi ve bazı sandıkların ve geçersiz kabul edilen oyların tekrar sayılmasına karar verdi.

İlçe Seçim Kurulu'nun kararına göre, Güroymak'ta itiraz edilen sandıklar ve geçersiz oylar yeniden sayıldı ve sonuç olarak AK Parti adayı Eşref Mutlu ilk sıraya yükseldi.

Bankacılık Sektöründe Mevduat Faizi Yüzde 67'yi Aştı: 1-3 Aylık Mevduat Faizi Rekor Seviyeye Ulaştı Bankacılık Sektöründe Mevduat Faizi Yüzde 67'yi Aştı: 1-3 Aylık Mevduat Faizi Rekor Seviyeye Ulaştı

Yapılan sayım sonucunda oyların dağılımı şu şekilde oldu: AK Parti: 4 bin 313, Yeniden Refah Partisi: 4 bin 297, DEM Parti: 4 bin 221, CHP: 98, İyi Parti: 87, Saadet Partisi: 54, BTP: 47, Vatan Partisi: 33, TKP: 31.

AK Parti Bitlis İl Başkanı Kadir Köstekçi, İlçe Seçim Kurulu'na yapılan itirazlar üzerine geçersiz oyların ve bazı sandıkların sayımının yapıldığını belirtti.

Yeni sayım sonucunda AK Parti'nin 16 oy farkla birinci parti seçildiğini ifade eden Köstekçi, "Herkesin huzurunda şeffaf şekilde inceleme yapan İlçe Seçim Kurulunun verdiği kararla Güroymak Belediye Başkanlığı partimize geçti. Ne yazık ki süreçte birçok oyumuz geçersiz sayılmıştı. Bu kararla hakkımız teslim edilmiştir. Kararın ardından itiraz süreci var. Bizim gibi diğer partilerin de itirazda bulunması çok doğaldır. Güroymaklı hemşehrilerimiz hizmet ve eser siyasetine onay vermiştir. Biz, bu anlamda tüm Güroymak halkının iradesini korumak istedik. Sonucun hayırlı olmasını diliyorum" dedi.

31 Mart Mahalli İdareler Genel Seçimleri'nde kesin olmayan sonuçlara göre ilçede Yeniden Refah Partisi adayı Emrullah Yıldırım 4 bin 292, AK Parti adayı Eşref Mutlu 4 bin 290, DEM Parti adayı Mehmet Şirin Üncü 4 bin 206 oy almıştı.