Halka arz furyası tam gaz devam ediyor! İşte yeni halka arz olacak şirketler Halka arz furyası tam gaz devam ediyor! İşte yeni halka arz olacak şirketler

İkinci Ev Sahipleri Ne Yapacak?

Bu kararın finansal istikrarı güçlendirmeyi amaçlayan koordineli makro ihtiyati tedbirler arasında olduğu belirtildi. İkinci veya daha fazla ev almayı planlayan tüketiciler için kredi değer oranları yüzde 75 daraltıldı. Örneğin, 5 milyon TL değerinde bir evi ikinci kez satın alacak olan bir tüketici, evin değerinin yalnızca yüzde 22,5'i kadar kredi çekebilecek.

Süper Konut Kredisi Beklentisi

BDDK'nın bu hamlesi, 'Süper Konut Kredisi' kampanyasının hazırlıklarının yapıldığı bir döneme denk geldi. Hem yeni hem de ikinci el konutlar için geçerli olması planlanan bu kampanya, 180 ay vade ile yüzde 1,20 faiz oranı üzerinden uygulanacak. Ekim ayında Meclis'in açılmasıyla kampanyanın hayata geçirilmesi bekleniyor.

Sektörden Olumlu Yorumlar

Gayrimenkul sektörü temsilcileri ve uzmanlar, BDDK'nın aldığı bu kararı olumlu bir şekilde değerlendiriyor. Gayrimenkul Uzmanı Duman, "Bu düzenlemeler, ikinci ve daha sonraki konut alımlarında kredi değer oranını yüzde 75 sınırlıyor. Bu, ikinci ev alacak olan vatandaşlar için büyük bir değişiklik; örneğin, 5 milyon TL değerinde bir ev için artık yalnızca yüzde 22,5 kadar kredi kullanabilecekler" şeklinde konuştu.

İlk Evini Alacaklar Endişelenmesin!

Kararın yalnızca ilk evini almayı planlayanları etkilemediğini belirten Şule Alp Duman, "İlk konut alacaklar için kredi değer oranlarında herhangi bir değişiklik olmayacak. Vatandaşlar ilk evlerini alırken rahat olabilirler. Devletin bu alanda uygun faizli kredi ve desteklerini bekliyoruz. Ekim veya Kasım aylarında ilk evini alacaklar için daha fazla kolaylık sağlanacağına inanıyorum" dedi.