Bir Ek Ders Yolsuzluğu Haberi Daha Bir Ek Ders Yolsuzluğu Haberi Daha

Boru Hatları ile Petrol Taşıma A.Ş. (BOTAŞ), haziran ayı için doğalgaz fiyat tarifelerinde herhangi bir değişiklik yapılmadığını açıkladı.

Mesken ve sanayi tarifeleri sabit kaldı

BOTAŞ, haziran ayı itibarıyla mesken ve sanayi abonelerinin kullandığı doğalgaz ve elektrik üretim amaçlı doğalgazın satış fiyatlarında değişiklik olmadığını duyurdu. Kurumun internet sitesinde yayımlanan tarife tablosuna göre, tüm aboneler için geçerli olan tarifeler sabit kaldı.

Konut aboneleri için fiyat 4 bin 80 lira

BOTAŞ’ın konut tüketicileri için dağıtım şirketlerine uygulayacağı satış fiyatı, haziran ayında 1000 metreküp doğalgaz için 4 bin 80 lira olarak açıklandı. Bu fiyat, mayıs ayı ile aynı seviyede kaldı.

Sanayi aboneleri için iki kademe tarife

Sanayi aboneleri için belirlenen tarifeler de değişmedi. Kademe 1 için 1000 metreküp doğalgazın fiyatı 8 bin 549 lira, kademe 2 için ise 11 bin 374 lira olarak belirlendi. Bu tarifeler, sanayi sektöründeki kullanıcılar için önemli bir maliyet unsuru olmaya devam ediyor.

Elektrik üretim amaçlı doğalgaz tarifesi

Elektrik üretim amaçlı doğalgaz kullanımı için belirlenen tarife ise 1000 metreküp doğalgaz için 12 bin lira olarak sabit kaldı.

Avrupa'da en düşük doğalgaz fiyatları Türkiye'de

BOTAŞ’ın internet sitesinde yer alan duyuruda, "Household Energy Price Index (HEPI) fiyatları esas alındığında konutlarda, Ukrayna'dan sonra Avrupa ülkeleri arasında en düşük doğalgaz fiyatı Türkiye'de uygulanmaktadır." ifadesine yer verildi.