Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in Amerika Birleşik Devletleri (ABD) temasları sırasında bir panelde kullandığı "yerel halk" ifadesi tartışmalara neden oldu. Konuyla ilgili olarak Hazine ve Maliye Bakanlığı bir açıklama yaparak, bu ifadelerin siyasi malzeme yapılmaya devam edilmesini şiddetle kınadı.

Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, Sayın Bakan Şimşek'in kullandığı "locals" kelimesinin ekonomi ve finans terminolojisinde sıkça kullanılan bir terim olduğu vurgulandı. Açıklamada, konuşmanın içeriğinin dezenflasyonu desteklemek, yapısal reformlara hız vermek ve uluslararası yatırımcıların Türk varlıklarına ilgisini artırmak gibi konuları kapsadığı belirtildi.

Uzmanlar tarafından da desteklenen bu ifadenin "yerel yatırımcıları" ifade ettiği vurgulandı. Dolayısıyla, Bakan Şimşek'e atfedilen tuhaf ve akıl dışı söylemlerin kabul edilemez olduğu dile getirildi.

Açıklamada, kasıtlı ve bilinçli ithamların şiddetle kınandığı ifade edilerek kamuoyuna duyuruldu.

TOKİ'den Uygun Fiyatlarla Konut ve İş Yeri Satışı! TOKİ'den Uygun Fiyatlarla Konut ve İş Yeri Satışı!

Bu gelişme, Bakan Şimşek'in enflasyonla ilgili açıklamasında kullandığı "yerel halk" ifadesinin bazı kesimler tarafından tepkiyle karşılanmasının ardından yaşandı. Bazı ekonomistlerin bu ifadenin mesleki jargon olduğunu belirtmesine rağmen, bazı siyasiler ve gazeteciler bu kullanımı eleştirmişti.