Hamas'ın yurt dışı sorumlusu Halid Meşal, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Gazze'nin harabeye döndüğünü söyleyen Meşal, İsrail'in kasıtlı olarak sivilleri hedef aldığına dikkati çekti. Halid Meşal, Türkiye'ye de Gazze'ye verdiği destek için teşekkür ettikten sonra, Ayrıca Meşşal tarihe dikkat çekerek; Türkiye' nin Kudüs, Gazze ve Filistinle bir tarihi var ifadesini kullandı.

Geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamalarda, İslam âlimlerine Gazze'de olup bitenler konusunda fetvalar yayınlamaları ve yöneticilere baskı uygulamaları çağrısında bulunan HAMAS'ın yurt dışı sorumlusu Halid Meşal; "Eli silah tutan herkes Mescid-i Aksa ve ümmete destek vermekle sorumludur" çağrısında bulunmuştu.

Meşal, İsrail'in Cibaliye mülteci kampındaki katliamında yüzlerce kişinin şehit olduğunu ve yaralandığını hatırlatan Meşal, mücahitlerin işgale ağır yenilgiler tattırdığını; bu nedenle işgalin kadın ve çocuklardan intikam aldığını söyledi.

Meşal, dünyadaki Arap topluluklarına çağrıda bulunarak işgalin katliamlarını ve suçlarına durdurması için ABD Başkanı Joe Biden'a baskı yapmalarını istedi. Ayrıca Meşal, "Bugün sadece Mescid-i Aksa'yı ve Filistin'i savunmuyoruz, aynı zamanda varlığımızı da savunuyoruz." diye ekledi.

Survivor All Star 2024 Yarışması Heyecanla Bekleniyor: Kadro ve Başlangıç Tarihi Açıklandı Survivor All Star 2024 Yarışması Heyecanla Bekleniyor: Kadro ve Başlangıç Tarihi Açıklandı

Meşal, Gazze halkına da acil yardım yapılması için Mısır refah kapısının tamamen açılması gerektiğini vurgularken Rusya ve Çin'i  de Gazze için daha fazla adım atmaya çağırdı. Mısır ve Ürdün'ün, Filistinlileri kendi anavatanlarının dışına çıkarmayı reddeden açıklamalarını takdir etti.

Meşal son olarak; Direniş güçlerinin istihbaratta, sahada, medyada ve savaşın her alanında düşmandan daha iyi performans sergilediğini vurguladı. Gazze Şeridi'nin her bölgesine yönelik tüm işgal saldırılarına karşı koymaya hazır olduğunu da söyledi.