Dünyanın dört bir yanından gelen Müslümanlar, kutsal topraklarda hac ibadetlerini yerine getiriyor. Arafat ve Müzdelife'de vakfe görevlerini yerine getiren hacılar, Kurban Bayramı arifesinde Cemerat'a geçerek büyük şeytan olarak bilinen Akabe cemresine taş atıyor. Ardından Kabe'de ziyaret tavafı ve sa'yi gerçekleştiriyorlar.

Türk hacı adaylarının yaş ortalaması 60

Bu yıl Türkiye'den 84 binden fazla vatandaş hac ibadeti için Mekke'ye gitti. Hacı adaylarının yüzde 53'ünü kadınlar, yüzde 47'sini erkekler oluşturuyor. Adayların yaş ortalaması ise 60 olarak belirlendi. Diyanet İşleri Başkanlığı, kutsal topraklarda sağlık hizmetleri sağlıyor. 56 binden fazla muayene gerçekleştiren Diyanet Mekke Hastanesi, bu süreçte önemli bir rol oynadı.

Diyanet Mekke Hastanesi'nde geniş kapsamlı sağlık hizmetleri

Diyanet Mekke Hastanesi, C tipi, birinci ve ikinci basamak düzeyinde hizmet veriyor. 500'den fazla sağlık personelinin görev yaptığı hastane, 100 yatak kapasitesi, 20 branşta poliklinikler, acil servis, görüntüleme merkezi ve diş merkezi ile geniş kapsamlı hizmet sunuyor. Bu yıl ilk kez çocuk polikliniği de açılarak hacı adaylarına hizmet verildi.

ÖSYM, 2024 YKS Kayıt Tarihlerini Belirledi! ÖSYM, 2024 YKS Kayıt Tarihlerini Belirledi!