Ceza Muhakemesi Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girmeye hazırlanıyor. Bu kanunla beraber suçla daha etkin mücadele edilmesi ve caydırıcılığın artırılması amacıyla günlük adli para cezalarında önemli değişiklikler yapıldı. Özellikle bir günlük adli para cezasının alt ve üst limitleri belirli oranlarda artırıldı.

Buna göre, bir günlük adli para cezasının alt sınırı 20 liradan 100 liraya, üst sınırı ise 100 liradan 500 liraya çıkarıldı. Bu değişiklik, suç işleyenler üzerinde daha etkili bir caydırıcılık oluşturmayı hedefliyor. Yürürlüğe girecek olan bu düzenleme, 1 Haziran 2024 tarihinden itibaren geçerli olacak.

Ayrıca, "8. Yargı Paketi" olarak bilinen Ceza Muhakemesi Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun kapsamında emekli bayram ikramiyesi tutarının da artırılması öngörülüyor. Emekli bayram ikramiyesi tutarı, 2 bin liradan 3 bin liraya yükseltilecek.

Tokat ve Yozgat'ta eğitime bir gün ara verildi Tokat ve Yozgat'ta eğitime bir gün ara verildi

Öte yandan, örgüt adına suç işleme konusunda da önemli düzenlemeler getiriliyor. Anayasa Mahkemesinin iptal gerekçeleri dikkate alınarak Türk Ceza Kanunu'nda yapılan değişiklikle, örgüte üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işleme fiili müstakil bir suç olarak düzenleniyor. Buna göre, örgüte üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işleyen kişi, ayrıca 2 yıl 6 aydan 6 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılacak.