Yazın telafi eğitimi yapılacak. Resmi açıklama yapıldı

Tüm Özel Öğretim Kurumları Derneği (TÖDER) Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Taşel, corona virüs salgını nedeniyle okullara verilen aranın sona ermesiyle birlikte telafi eğitimlerini yapılacağını açıkladı.

GÜNCEL 25.03.2020, 14:35 25.03.2020, 14:38
8654
Yazın telafi eğitimi yapılacak. Resmi açıklama yapıldı

Özel Öğretim Kurumları Dernekleri temsilcileri, corona virüs önlemleri kapsamında uygulanmaya başlanan uzaktan eğitim sürecine ilişkin basın toplantısı düzenledi.

Tüm Özel Öğretim Kurumları Derneği (TÖDER) Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Taşel, burada yaptığı konuşmada, corona virüs nedeniyle okullara belli bir süre ara verildiğini anımsattı.

Bu süreçte hem devlet hem de özel okulların sorunlarını konuşmak için Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'u ziyaret ettiklerini aktaran Taşel, sürecin sağlıklı atlatılması, öğrencilerin, velilerin ve çalışanların mağdur olmaması için bazı kararlar aldıklarını söyledi.

ALINAN KARARLAR

Taşel, "Bakanlığımızla şu karara vardık: Eğitim öğretim süreci başladığı andan itibaren tatilde ve ara tatilde kaybedilmiş olan tüm eksiklikler tamamlanacak. Sürecin arkasına bir süreç ilave edeceğiz ve bu dönemde ek dersler, etütler ve yeni programlarla arada kaybedilmiş olan süreç tamamlanmış olacak. Bu anlamda velilerimizin öğrencilerimizin müsterih olması lazım. Uzaktan eğitim döneminde verilmiş olan konuların tamamını programa ilave ederek yaz döneminde de olsa öğrencilerimiz için telafi edeceğiz. Bu nedenle hiçbir öğrencinin hak kaybı olmayacaktır." diye konuştu.

Corona virüs mücadele kapsamında bazı sektörlerin desteklenmesi yönünde kararlar alındığını anımsatan Taşel, eğitim öğretim sektörünün de bu kapsama alınması için bazı bakanlıklarla görüştüklerini bildirdi. 

Telafi döneminde yemek ve servis gibi konularda hak kaybı olmayacağının altını çizen Taşel, "Diyelim ki eğitim öğretim sürecinin arkasına bir aylık süre eklenmesi halinde yeni bir ücret talep etmeden servis ve yemek hizmetleri okullarımız tarafından verilecek. Bu dönemde bu hizmetler ücretsiz olarak verilecektir. Böylece bir öteleme söz konusu olacak." diye konuştu. 

HAFTASONLARI DA DERS

Bu durumun tüm özel okullar için geçerliği olacağını vurgulayan Taşel, gerekirse hafta sonları ders yapacaklarını veya ders saatlerini artıracaklarını, bu konuda gerekli izinleri Milli Eğitim Bakanlığı'ndan aldıklarını söyledi.

Taşel, okulların açılıp açılmamasına Milli Eğitim Bakanlığı'nın tek başına karar vermediğini, Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu'nun alacağı kararlar doğrultusunda adım atılacağını belirtti.

Türkiye Özel Okullar Derneği (TÖZOK) Yönetim Kurulu Başkanı Nurullah Dal da uzaktan eğitimle aslında öğretim desteği verildiğinin altını çizdi.

Aslolanın yüz yüze eğitim olduğunu belirten Dal, "Bu verilen ara, bir, iki veya dört hafta olabilir, kısa olması arzumuzdur. Biz bununla ilgili kaybı eğitim başladıktan sonra, yaz aylarında devamını sağlayıp eğitimi okullarda tamamlayacağız." diye konuştu.  

Dal, sınava girecek öğrencilerin hak kaybına uğramaması için gerekli hazırlıklar yapıldığını aktardı.

Eğitim öğretimin 365 gün devam eden bir süreç olduğuna işaret eden Dal, hiç kimsenin bir hak kaybı olmayacağını vurguladı.

Özel okulların da krizden öncelikle etkilenen sektörlere verilecek destek kapsamına alınmasını istediklerini vurgulayan Dal, "Bu konuda olumlu kararlar çıkacağına inanıyoruz." dedi.

Toplantıya, Özel Öğretim Derneği (ÖZDER) Genel Başkanı Ahmet Akça, Özel Eğitim ve Öğretim Derneği (ÖZDE-BİR) Başkanı Naci Atalay, ÖZKUR-BİR Başkan Yardımcısı Enis Şener, TÖDER Başkan Yardımcısı Metin Özer, Türkiye Özel Okullar Derneği Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Cem Gülan da katıldı. 

NTV

Yorumlar (10)
HASAN AYDIN 7 ay önce
Özel okullar ve özel sağlık kuruluşlarının tek amacı var ;o da şov yaparak para kazanmak. Bunu da insanların zaafiyetlerinden yararlanarak çok iyi başarıyorlar. Onlar alacakları paralardan vazgeçerler mi hiç...
Öğretmen 7 ay önce
Özel okullar özel kçhastanelerin kiriz döneminde ülkeye zerre faydası yok
Öğretmen q 7 ay önce
Bunlar hala para derdinde neyin telafisini yapacaksın, millet can derdinde sen para derdindesin. Eğitim tüccarları sizi.
Muh9 7 ay önce
Hiçbir katkısı olmaz gereksiz bir çalışma iş olsun diye yapılır sadece tabi özel okul ya göz boyama
Abbas 7 ay önce
İnsanlar ölüyor bunlar hala show peşinde. Okullarınızda dersinizde batsın
öğrenci 7 ay önce
sizin derdiniz ne kardeşim öğrencilere yani bizlere soruyormusunuz bu telafiyi istiyoruz mu diye kayıp ise tüm okullara ve öğrencilere kayıptır bu arada işlenmeyen konulardan soru çıkmaz olur biter yok medyatik olacak ya bazıları sürekli bakanlığımızı sıkıştıracak özel okullara öğrenci gitmeyecek ya dert orda. bir badire atlatıyoruz sen ders diyorsun
Bulur 7 ay önce
Şimdi bu resmi açıklama mı oluyor???
Herhangi bir bakanlık yetkilisi değil
Bulur 7 ay önce
Şimdi bu resmi açıklama mı oluyor???
Herhangi bir bakanlık yetkilisi değil
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sizce okullarda yüz yüze eğitime geçilmeli mi?
Namaz Vakti 29 Eylül 2020
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49