Tepsi ile uzaktan eğitim (Çocukların Emrah ağabeyi)

Yüksekova'nın Onbaşılar köyünde yaşayan Emrah Yardımcı, şebeke çekmeyince cep telefonunu kullanabilmek için evinin önüne çanak anten, metal sini ve folyo kağıtlar ile 'baz istasyonu' kurdu. Yardımcı, bu sayede evdeki Wi-Fi'nin çekim alanını artırdı. Yardımcının elindeki kısıtlı olanaklarla oluşturduğu sistemden uzaktan eğitim alan öğrenciler de faydalanıyor.

GÜNCEL 08.01.2021, 13:26
Tepsi ile uzaktan eğitim (Çocukların Emrah ağabeyi)

Hakkari'de 24 yaşındaki genç; çanak anten, metal sini ve folyo kağıtlar ile 'baz istasyonu' kurdu.

Yüksekova ilçe merkezine yaklaşık 40 kilometre uzaklıkta bulunan, İran sınırındaki Onbaşılar köyünde yaşayan Emrah Yardımcı, 2015 yılında Akdeniz Üniversitesi Elmalı Meslek Yüksekokulu Elektronik ve Otomasyon Bölümü Elektronik Haberleşme Teknolojisi Programı Bölümü'nü kazandı.

Tepsi ile uzaktan eğitim (Çocukların Emrah ağabeyi) - 3

Sadece 1 yıl gidebildiği okulunu ekonomik nedenler yüzünden bırakarak, köyüne dönen Yardımcı, şebeke çekmeyip, cep telefonunu kullanamayınca çözüm aramaya başladı.


Tepsi ile uzaktan eğitim (Çocukların Emrah ağabeyi) - 4

Norveç'in güneş görmeyen ancak dev aynaların yansıttığı güneşle aydınlatılan Rjukan kasabasından esinlenen Yardımcı, kendisinin de yansıma yöntemiyle sorunu çözebileceğini düşünerek, çalışmalara başladı. Yardımcı, köydeki evinin önüne çanak anten, metal sini ve folyo kağıtlar ile 'baz istasyonu' kurdu.

Tepsi ile uzaktan eğitim (Çocukların Emrah ağabeyi) - 5

Köyde okuyan öğrencilerin de evinin yakına gelerek, uzaktan eğitim derslerini bu sayede rahatlıkla takip edebildiklerini anlatan Emrah Yardımcı, "Evin içine de Wi-Fi cihazı bıraktım. Sonra ‘Bunu etrafa nasıl dağıtabilirim’ diye düşündüm. Bunları kullanarak evin tamamına GSM vericisi sağladım. Köyün öğrencileri de evimizin yakınına gelip internete bağlanabiliyorlar" dedi.

Tepsi ile uzaktan eğitim (Çocukların Emrah ağabeyi) - 6

Öğrencilerden Rojbin Tekin ise "Emrah ağabeyimiz tepsi ve çanak antenle bize internet ulaşımı sağladı. Derslerimiz olduğu zaman buradan yararlanabiliyoruz. Sağladığı katkılardan dolayı kendisine teşekkür ediyoruz" diye konuştu.

Tepsi ile uzaktan eğitim (Çocukların Emrah ağabeyi) - 7

Tepsi ile uzaktan eğitim (Çocukların Emrah ağabeyi) - 8

Tepsi ile uzaktan eğitim (Çocukların Emrah ağabeyi) - 9

Tepsi ile uzaktan eğitim (Çocukların Emrah ağabeyi) - 10

Tepsi ile uzaktan eğitim (Çocukların Emrah ağabeyi) - 11

Tepsi ile uzaktan eğitim (Çocukların Emrah ağabeyi) - 12

Tepsi ile uzaktan eğitim (Çocukların Emrah ağabeyi) - 13

Tepsi ile uzaktan eğitim (Çocukların Emrah ağabeyi) - 14

Yorumlar (3)
ali veli 3 hafta önce
tebrikler. ülkenin bir tarafında milyonluk arabalarla okula ve gezmeye giden çocuklar diğer tarafta okula gidemediği için uzaktan eğitim alamayan çocuklar. oh ne ala eşitliğe bak.
Havva 2 hafta önce
Derse katılıma göre not verilsin deniyor. İmkanı olmadığı için derse giremeyenler ne olacak. Sınav yapmayan okulların öğrencilerinin notları, yapan okulun ogrencilerin notlarından daha yüksek olacak. Çünkü her zaman dersiçi notları daha fazla veriliyor. Nereden baksak adaletsizlik.Bu dönem notlar olmamalı
Ali Haydar Ceylan 2 hafta önce
Bir malum sendika başkanının AUDİ'si böyle kaç sorunu çözer?
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sizce erken bir genel seçim olmalı mı?
Namaz Vakti 26 Ocak 2021
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49