PKK elebaşı Bayık'ın en yakın adamları vuruldu

MİT ve TSK ortak operasyonunda PKK terör örgütü elebaşı Bayık'ın en yakın adamlarından Rıza Altun ve beraberindekiler, Kandil'e yapılan hava harekatıyla vuruldu

GÜNCEL 27.03.2019, 11:00
PKK elebaşı Bayık'ın en yakın adamları vuruldu

Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) ve Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ortak operasyonuyla PKK elebaşı Cemil Bayık'ın en yakın adamlarından Rıza Altun ve beraberindekiler, Kandil'e yönelik hava harekatıyla vuruldu

Güvenlik güçlerinden alınan bilgiye göre, MİT ve TSK tarafından yürütülen ortak operasyonda 21 Mart Perşembe günü PKK elebaşı Bayık'ın en yakın adamlarından olan Rıza Altun ve beraberindeki isimler Kandil'e yönelik bir hava harekatı neticesinde etkisiz hale getirildi.

Operasyonda, aralarında PKK'nın sözde Dış İlişkiler Sorumlusu "Navdar" kod adlı Mikail Özdemir, PKK'nın Sözcüsü "Serhat Varto" kod isimli Emrullah Dursun ve Kandil Bölgesi Sorumlusu "Sinan Sor" kod adlı Ali Aktaş'ın bulunduğu üst düzey örgüt mensupları da etkisiz hale getirildi.

MİT tarafından Rıza Altun'un Kandil'in İran sınırına yakın bölgede bir toplantı yapacağının öğrenilmesi üzerine, operasyon hazırlıkları başladı. Bu kapsamda Rıza Altun'un kullanabileceği tüm yollar ve araçlar kontrol altına alındı.

PKK'nın lider kadrosunda bulunan terörist Altun'un, Mikail Özdemir ve Emrullah Dursun ile birlikte Kandil'in İran sınırı yakınlarındaki Abu Bakra Köyüne gittiğinin tespit edilmesi üzerine TSK uçakları tarafından bir hava harekatı yapılması için gerekli koordineler kuruldu.

Bu hazırlıkların tamamlanmasının ardından öğlen saatlerinde MİT'in tespit ettiği hassas koordinat, TSK tarafından tam isabetle vuruldu.

Harekat sonucunda PKK'nın dış temaslarını koordine eden terörist Mikail Özdemir ve örgütün Dış İlişkiler Komitesinde faaliyet gösteren Emrullah Dursun'un da aralarında bulunduğu üst düzey terör örgütü mensupları etkisiz hale getirildi.

Terör örgütünün bölgedeki uluslarası aktörlerle temaslarını gerçekleştiren ve bazı yabancı basın organlarında sözde "Dışişleri Bakanı" diye lanse edilen Rıza Altun ise operasyonda ağır yaralandı. Altun'un akıbeti henüz bilinmiyor.

Yapılan bu operasyon ile örgütün bölgedeki ilişkilerini yöneten kadrolar büyük darbe alırken, harekat hem bölgedeki aktörlere bir mesaj hem de PKK'nın TSK'dan saklanmak için sığındığı Kandil'in iç bölgelerinde de kurtuluşu bulunmadığı anlamına geliyor.

- Rıza Altun kimdir?
PKK'nın kurucu kadrolarından ve Cemil Bayık'a en yakın isimler arasında yer alan Altun, geçmiş dönemde terör örgütünün sözde İran sorumlusu ve Avrupa alanı sorumlusu olarak görev yaptı. 
Terör örgütünün sözde Yürütme Konseyi üyeliğinde de bulunan Altun, sözde Siyasi Komite ve sözde Dış İlişkiler Komitesinde sorumlu düzeyde yer alıyor. 
Bölgedeki uluslararası aktörler ile temaslar gerçekleştiren terörist Altun, İçişleri Bakanlığı'nın kırmızı listesinde yer alıyor.
Teröristin ismi hem Interpol'ün aranan şahıslar listesinde hem de ABD'nin uyuşturucu kaçakçısı listesinde bulunuyor.

- Mikail Özdemir kimdir? 
PKK terör örgütüne 1990'da katılan terörist Özdemir, ilk olarak terör örgütünün kırsaldaki birimlerinde faaliyet gösterdi, ardından Kandil'e geçerek PKK'nın sözde istihbarat birimlerinin kurucu kadroları arasında yer buldu. 
Terör örgütü PKK'nın lider kadrosundan Murat Karayılan'a bağlı olarak mali işlerden sorumlu olan Özdemir, Cemil Bayık'ın en güvendiği isimler arasında bulunuyor. 
Terör örgütünün sözde Dış İlişkiler Komitesinde yer alan Özdemir, PKK'nın dış temaslarını koordine ediyor.

- Emrullah Dursun kimdir?
Terör örgütü PKK'ya 1990'lı yıllarda katılan Emrullah Dursun'un, terör amaçlı gasp ve soygundan, güvenlik güçleriyle çatışmaya girmeye kadar birçok suç kaydı bulunuyor. 
Bir dönem örgütün sözde Yürütme Konseyi'nde yer alan terörist Dursun, son yıllarda sözde Dış İlişkiler Komitesi'nde faaliyet gösterdi.

- Ali Aktaş kimdir?
PKK terör örgütüne 1978 yılında katılan Ali Aktaş, 2009 yılından bu yana üst düzey örgüt mensupları arasında yer aldı. 
"Sinan Sor" kod adıyla uzun süre Rusya ve Ermenistan'da faaliyet gösteren Ali Aktaş, Avrupa ve Rusya alanından Kandil'e para aktarım faaliyetlerini yürüttü. Irak'a 2011 yılında döndükten sonra terör örgütünün sözde gümrük sorumlusu olan Aktaş, 2014 yılında PKK'nın Mahmur sorumlusu oldu. 
Aynı yıl PKK terör örgütünün sözde Dış İlişkiler Biriminde görev alan Aktaş, 2017 yılında Kandil'e çekildi ve Kandil Bölgesi sorumlusu oldu.

Kaynak: AA.
Yorumlar (0)
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sizce erken bir genel seçim olmalı mı?
Namaz Vakti 04 Ağustos 2021
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49